Rozpočet podľa Lipšica vyzerá, ako keby ho pripravil asociál

0
230

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský parlament začal diskutovať o príjmoch, výdavkoch a deficite. V pléne Národnej rady SR sa totiž vo štvrtok popoludní začala rozprava o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok a rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky.

Odporúčame aj:

Vláda vie len ľuďom dvíhať dane, kritizuje exminister Mikloš

Poslanci diskutujú o zákone roka, rozpravu otvoril minister

Návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok vyzerá tak, ako keby ho pripravoval asociál, vyhlásil predseda hnutia Nová väčšina – Dohoda (Nova) Daniel Lipšic. „Keď je v rodine asociál, dáva menej na vzdelávanie detí, menej na zdravotnú starostlivosť, menej na sociálne zabezpečenie a viac prehajdáka na svoju osobnú spotrebu,“ povedal na štvrtkovom brífingu.

Vezmú peniaze zo základného obstarávania

Opozícia totiž návrh rozpočtu kritizuje najmä pre znižovanie výdavkov na zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci, a naopak, pre zvyšovanie výdavkov na verejnú správu. Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka vláda nešetrí, naopak viac míňa, zadlžuje a znižuje zamestnanosť.

„Oblasti, o ktorých premiér Fico hovoril ako o prioritných, idú dole. Je to dôkazom toho, že tie sľubované sociálne istoty sú len pre vyvolených,“ skonštatoval Lipšic. „Pripomínam, že názor opozície potvrdila aj Európska komisia, aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť,“ poznamenal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Dorovnanie deficitu vďaka „žmýkaniu ľudí“

Opoziční poslanci ocenili, že sa vláde podarilo v rozpočte znížiť deficit pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu, no tvrdia, že sa jej to podarilo len vďaka tomu, že „žmýka ľudí.“ Premiér Robert Fico totiž podľa opozície klamal, keď sľuboval, že nebude zavádzať nové dane, ani zvyšovať existujúce. Svojimi opatreniami na ozdravenie verejných financií navyše postihuje hlavne skupiny obyvateľstva s najnižšími príjmami.

Podpredseda hnutia Nova Jozef Kollár premiérovi navrhuje, aby napríklad znížil počet zamestnancov vo verejnej správe, znížil dane a urobil kompletnú reformu školstva. „Ak znížite počet zamestnancov vo verejnej správe o 20 %, nikto zo Slovenska si to ani nevšimne. Táto vláda, ktorá si presadí úplne všetko, to neurobí len preto, že naráža na ideologickú bariéru,“ vyhlásil Kollár. „Tento rozpočet nie je ani pokrízový, ani konsolidačný, ani sociálny, ako to tvrdí premiér Robert Fico. Je to úplne naopak,“ uzavrel.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.