Podnikateľ žiada od USA milióny za dolapenie Bin Ládina

0
535

WASHINGTON 2. novembra (WEBNOVINY) – Americký podnikateľ žiada od vlády vo Washingtone vypísanú odmenu vo výške 25 miliónov dolárov za poskytnutie informácií o mieste pobytu Usámu bin Ládina.

Podnikateľ Tom Lee sa podľa piatkových informácií amerických médií s úradmi pred desiatimi rokmi podelil s informáciou, kde sa podľa jeho zistení hľadaný terorista nachádza. O jeho pobyte v Pakistane sa dozvedel od agenta tamojšej tajnej služby.

Ten bol príslušníkom rodiny, s ktorú Lee desaťročia obchodoval. O všetkom mu povedali, keďže boli naladení proti Ládinovi, ktorého agent údajne sprevádzal pri presune z Péšaváru do Abbottabádu. Lee o svojich zisteniach informoval americké orgány, tie však konali až po dlhých ôsmich rokoch.

"Som zarazený a rovnako tak by mal byť aj každý Američan z toho, že som im povedal, kde presne sa Ládin nachádza v roku 2003 a oni ho nechali žiť ďalších osem rokov," vyjadril sa pred tamojšie médiá podnikateľ, ktorý sa "opakovane snaží" dostať svoju odmenu. Americké orgány však podľa 63-ročného muža na tieto výzvy

Ládina v jeho úkryte v pakistanskom meste Abbottabád v máji 2011 zabilo americké špeciálne komando. Američania mŕtve telo najhľadanejšieho teroristu sveta údajne hodili do mora a verejnosti odmietli poskytnúť akýkoľvek dôkaz o jeho smrti. Moslimovia zase odmietli ich tvrdenia, že hodenie tela do mora je v súlade s ich tradíciami a objavili sa aj hlasy označujúce jeho zabitie za vraždu, keďže bolo vykonané bez právoplatného odsúdenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.