Počas olympiády budú možné demonštrácie, Putin zrušil zákaz

0
407

MOSKVA 4. januára (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu zrušil zákaz demonštrácií počas zimných olympijských hier v čiernomorskom letovisku Soči a podriadil sa tak tlaku zo strany Medzinárodného olympijského výboru (IOC).

Prezidentský dekrét umožňuje konanie demonštrácií a pochodov v miestach povolených úradmi v Soči. Hovorí tiež, že úrady stanovia maximálny počet osôb, ktoré sa môžu na takýchto protestoch zúčastniť.

Putin v auguste prezidentským dekrétom všetky demonštrácie počas zimnej olympiády zakázal v období od 7. januára do 21. marca 2014. Opatrenie sa stalo terčom kritiky a viacerí svetoví lídri už oznámili, že do Soči nepôjdu na protest proti nedodržiavaniu ľudských práv v Rusku.

Ruské olympijské hry sa budú konať od 7. do 23. februára 2014, následne, až do 16. marca sa budú konať paraolympijské hry. Podujatie je však už teraz terčom medzinárodnej kritiky najmä pre environmentálne dopady, ale aj korupciu a nerešpektovanie vlastníckych práv majiteľov pozemkov, kde stavajú športoviská.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.