Eurozóna sa rozšírila o chudobnú postsovietsku republiku

0
302

BRATISLAVA 1. januára (WEBNOVINY) – Vstup Lotyšska do eurozóny od 1. januára 2014 rozšíri Európsku menovú úniu na 18 členov.

Postsovietska republika, ktorá spolu s Rumunskom a Bulharskom patrí k najchudobnejším štátom v Európe, v rokoch 2008 až 2009 prešla vážnou krízou. V reakcii na prepad ekonomiky zaviedla jeden z najtvrdších úsporných programov v Európe.

Spoločnú menu zavádza v čase, kedy si blok pripomína 15. výročie a euro používa 333 miliónov Európanov. Do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa pobaltská krajina s dvoma miliónmi obyvateľov začlenila v roku 2004.

Reformy pomohli lotyšskej ekonomike

Úradujúci premiér krajiny Valdis Dombrovskis na slávnostnej ceremónii v lotyšskej metropole Riga uviedol, že spoločná mena je príležitosť, nie však záruka prosperity a krajina nesmie poľaviť v úsilí o zlepšenie stavu verejných financií.

"(Euro) nie je zámienka, aby sme nemuseli robiť zodpovednú rozpočtovú a makroekonomickú politiku," povedal premiér, ktorý vyviedol Lotyšsko z najhoršej ekonomickej krízy od rozpadu Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov minulého storočia.

Lotyšská ekonomika sa počas rokov 2008 až 2010 prepadla až o štvrtinu. Vláda na krízu zareagovala kombináciou prudkých výdavkových škrtov, prepúšťania a znižovania miezd vo verejnej správe a zvyšovaním daní.

Aj vďaka úspornému programu sa ekonomika rýchlo zotavila a v roku 2012 posilnila o 5,6 %, čo bola najvyššia miera rastu v celej EÚ.

Predstavitelia EÚ opakovane uvádzali Lotyšsko ako pozitívny príklad politiky reforiem, ktoré prinášajú ovocie. "Vďaka tomuto úsiliu… Lotyšsko vstúpi do eurozóny silnejšie než kedykoľvek predtým a vysiela povzbudzujúci odkaz iným krajinám, ktoré prechádzajú náročnými hospodárskymi reformami," uviedol v predvečer vstupu krajiny do menovej únie predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Priblíženie Západu

Pobaltská krajina vymení národnú menu za euro aj preto, aby sa priblížila Západu a znížila svoju previazanosť s Ruskom, s ktorým má komplikované vzťahy.

Záujem o vstup však je obojstranný, keďže ide o signál, že menová únia sa nerozpadá, ale rastie. Predpokladá sa, že v roku 2015 by do nej mala vstúpiť aj posledná z pobaltských republík, Litva. Estónsko euro používa od roku 2011.

Euro 1. januára nahradí lotyšský lats v pevnom výmennom kurze 0,702804 LVL/EUR. Počas prvých týždňov budúceho roka budú v Lotyšsku v obehu obidve meny, pričom pri platbách sa hotovosť bude vydávať v eurách.

Výmena peňazí v Bratislave

Lats prestane byť v Lotyšsku zákonným platidlom 15. januára 2014. Národná banka Slovenska (NBS) a ostatné národné centrálne banky krajín eurozóny budú bankovky lotyšského latsu vymieňať bezplatne od 1. januára do 28. februára 2014.

NBS minulý mesiac informovala, že lotyšské bankovky bude vymieňať len na svojom pracovisku v Bratislave, a to do výšky 1000 eur na osobu a transakciu za deň.

Podľa NBS budú lotyšský lats v Lotyšsku bezplatne vymieňať do 31. marca 2014 na poštách a do konca júna budúceho roku v komerčných bankách. Centrálna banka Lotyšska Latvijas Banka bude bankovky a mince lotyšského latsu vymieňať bezplatne v neobmedzenom množstve a bez časového obmedzenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.