Po pápežovi môže ísť talianska mafia, obáva sa prokurátor

0
389

VATIKÁN 13. novembra (WEBNOVINY) – Snahy pápeža Františka o vyčistenie Vatikánu od korupcie ostro sleduje aj talianska mafia.

Myslí si to popredný taliansky prokurátor Nicola Gratteri, ktorý pre svoje aktivity v boji proti organizovanému zločinu strávil 25 rokov pod policajnou ochranou.

"Neviem, či je organizovaný zločin v stave, aby s tým niečo urobil. Ale rozhodne o tom jeho predstavitelia premýšľajú. Mohlo by to byť nebezpečné," cituje ho v stredu spravodajský portál britského denníka Daily Telegraph.

Zdôvodnil to tým, že cirkev si v minulosti "zakrývala oči" pred zločinmi páchanými mafiou. "Mafia celé roky prala špinavé peniaze a investovala, pričom využívala zhovievavosť cirkvi," vysvetlil.

Spomenul pritom príklad biskupa pôsobiaceho v Kalábrii, ktorý miestneho "krstného otca" odmietol verejne skritizovať aj po tom, ako ho odsúdil najvyšší súd. Dcére usvedčeného mafiána pritom podľa Gratteriho umožnili vydať sa v jednej z miestnych katedrál.

František hovoril o potrebe boja proti korupcii naposledy v pondelok. Pomohol si pritom citátom z Biblie, v ktorom Ježiš hovorí o potrebe priviazania hriešnikov ku skale a ich hodení do mora. V máji zase pápež počas vystúpenia na Námestí svätého Petra v Ríme obvinil taliansku mafiu zo "zotročovania ľudí".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.