Plastové dvere: 6 dôvodov prečo áno a 4 prečo nie

0
792

Plastové dvere sú cenené pre uznávané výhody vinylu a osvedčili sa ako skvelé riešenie pre cenovo dostupné a odolné dvere. Ich použitie je však spojené aj s niektorými nevýhodami a je taktiež obmedzené. Prečítajte si túto príručku, kde nájdete informácie o výhodách a nevýhodách dvierok z plastu, ktoré vám pomôžu určiť, či sú tou správnou voľbou pre vaše požiadavky.

Pre: trvanlivosť

Plast ako materiál má vynikajúcu životnosť a plastové dvere odolávajú poškodeniu hmyzom. Taktiež sú odolné voči korózii a chemikáliám a vlhkosti. Vysoká odolnosť plastu dáva dverám vynikajúcu odolnosť voči poveternostným vplyvom a odoláva rôznym teplotným podmienkam.

Pre: údržba

Nízka údržba je veľkou výhodou pri plastových dverách. Na rozdiel od drevených a oceľových dverí, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu, plastové dvere si vyžadujú len bežné oprašovanie alebo stieranie mäkkou handričkou a čistiacimi prostriedkami.

Pre: Izolácia

Plastové dvere majú dobré izolačné vlastnosti a môžu prispieť k energetickej účinnosti budovy. Dvere sú duté s izolačnou výplňou a sú utesnené tesným gumovým tesnením. Aj keď sú kombinované so sklom, použitie dvojskiel môže zlepšiť ich izolačné vlastnosti. Plastové dvere sú obľúbené ako aj terasové dvere.

Pre: cena

Pre plastové dvere ako aj plastové okná cena býva pomerne dostupná. Plast poskytuje veľkú hodnotu vzhľadom na jeho vynikajúcu životnosť. Nízka údržba týchto dverí má za následok ďalšie úspory nákladov.

Pre: ľahká váha

Plastové dvere sú ľahké a dajú sa inštalovať s menším úsilím. Ich ľahký charakter uľahčuje každodennú prevádzku.

Pre: recyklovateľné

Plast je úplne recyklovateľný materiál a pri vyradení z prevádzky je možné tieto plastové dvere recyklovať na svoj materiál.

Proti: Inštalácia hardvéru

Pre vchodové dvere plastové je náročnejšie nainštalovať nový hardvér ako sú zámky na dvere, pretože krehký vinyl môže ľahko prasknúť. Akonáhle uzáver vykazuje praskliny alebo iné známky poškodenia, je veľmi ťažké ho opraviť.

Proti: Vystavenie slnečnému žiareniu

Hoci plastových dverí výrobný proces zvyšuje odolnosť voči ultrafialovému svetlu, je známe, že plastové dvere sa rozkladajú, keď sú vystavené drsnému slnečnému žiareniu na dlhšiu dobu. Slnečné žiarenie spôsobuje, že dvere vyblednú, odfarbia sa a sú krehkejšie. Tento aspekt je dôležitý pri zvažovaní vonkajších dverí pre fasády s priamym slnečným žiarením.

Proti: vzhľad

Napriek širokej škále farieb a materiálovým simuláciám nie sú plastové vchodové dvere rovnako atraktívne ako dvere z iných materiálov, ako je drevo.

Proti: pevnosť

Ľahký charakter plastových dverí môže niekedy brániť ich pevnosti. To môže ovplyvniť bezpečnostné aspekty vonkajších dverí.