Elektrina z plastu, na Slovensku vyrastie nová elektráreň

0
364

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Pri Nových Zámkoch zrejme vyrastie nová elektráreň. Postaviť ju v obci Zemné plánuje spoločnosť BPS Zemné. Pôjde o energetické zariadenie, v ktorom sa bude vyrábať elektrická energia a teplo vďaka zhodnocovaniu plastového odpadu.

Do výstavby zariadenia chce firma investovať zhruba 2,5 mil. eur. „Výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov energie, najmä z odpadov, je v posledných rokoch neuveriteľne vítaná, z dôvodu neustále zvyšujúceho sa množstva odpadov, ktorý sa uskladňuje len na skládkach,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť v investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

S výstavbou chce investor začať už v druhom polroku tohto roka. V tomto roku by sa malo začať už aj s prevádzkou energetického zariadenia, v ktorom by sa malo ročne vyrobiť necelých päť tisíc megawatthodín elektriny. Elektrickú energiu investor použije na pokrytie vlastnej spotreby, prípadne ju predá energetickým rozvodným závodom. Vzniknuté teplo využije spoločnosť na kúrenie a ohrev teplej úžitkovej vody.

Spoločnosť BPS Zemné vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v roku 2011. Spoločníkmi vo firmy sú dve fyzické osoby. Predmetom ich podnikanie je okrem iného sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.