Pakistanský exprezident skončil namiesto súdu v nemocnici

0
255

ISLAMABAD 2. januára (WEBNOVINY) – Pakistanský exprezident Parvíz Mušarraf skončil vo štvrtok pre srdcovú slabosť v nemocnici, kam ho previezli počas cesty k súdu, kde mal čeliť obvineniam z vlastizrady. Bývalého prezidenta viezli za prísnych bezpečnostných opatrení k špeciálnemu tribunálu v Islamabade, keď náhle pocítil srdcovú nevoľnosť.

Previezli ho na tamojšiu vojenskú kardiologickú kliniku, kde sa podrobuje vyšetreniam. Jeho hovorca Ráza Mochárí uviedol, že Mušarraf je pri vedomí, jeho stav však podľa neho nie je dobrý. Mušarraf je od návratu do vlasti po neustálym tlakom, keďže úrady ho obvinili z viacerých zločinov. Proces v prípade vlastizrady už dvakrát odložili pre hrozby voči exprezidentovi.

Vlastizrada je zločin potrestateľný doživotím alebo dokonca smrťou. Obvinenie sa týka jeho rozhodnutia z roku 2007 zaviesť v krajine výnimočný stav krátko pred tým, ako sa mal Najvyšší súd vyjadriť k pochybnostiam o zákonnosti jeho zvolenia do funkcie prezidenta. Mušarraf tvrdí, že obvinenia sú politicky motivované.

Generál Mušarraf stál na čele Pakistanu v rokoch 1999 až 2008, keď bol známy ako významný spojenec prezidenta USA Georgea W. Busha v takzvanej vojne proti teroru. Mušarraf sa dostal k moci prostredníctvom vojenského puču proti vláde. Generál po strate moci ušiel do Británie, odkiaľ sa v marci vrátil, aby sa rovnako ako Šaríf uchádzal vo voľbách o návrat do vrcholovej politiky. Jeho plány však prekazili rozhodnutia súdov, ktoré na neho uvalili domácu väzbu a začali proti nemu konať vo viacerých kauzách vrátane atentátu na expremiérku Bénazír Bhuttovú. Začiatkom novembra sa oficiálne dostal opäť na slobodu, prísne stráženú vilu v Islamabade však napriek tomu neopúšťa vzhľadom na vyhrážky zo strany fundamentalistov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.