Pakistanského exprezidenta Zardárího predviedli pred súd

0
505

ISLAMABAD 9. januára (WEBNOVINY) – Bývalý pakistanský prezident Ásif Alí Zardárí vo štvrtok predstúpil pred protikorupčný súd v súvislosti s tvrdeniami, že počas pôsobenia zavraždenej manželky Bénazír Bhuttovej vo funkcii premiérky bol zapletený do prijímania úplatkov, prania špinavých peňazí a protizákonnej výstavby pólového ihriska.

Lídra opozičnej Pakistanskej ľudovej strany (PPP) ešte donedávna chránila pred stíhaním imunita, čo sa však zmenilo v septembri, keď odstúpil z prezidentského postu po uplynutí päťročného funkčného obdobia.

Pojednávanie v Islamabade trvalo iba krátko a odročili ho na 18. januára, zatiaľ čo exprezidentov obhajca sa pred novinármi vyjadril, že dôkazy proti nemu sú chabé a chýbajú akíkoľvek svedkovia.

Iný advokát uviedol, že Zardárí zostáva posledným podozrivým v kauzách, keďže ostatní boli medzičasom zbavení obvinení alebo zomreli. Politika vo štvrtok prišlo pred súd podporiť niekoľko desiatok sympatizantov.

Vo štvrtok mal v Islamabade pokračovať aj súd so Zardárího predchodcom Parvízom Mušarrafom obvineným z vlastizrady, ten sa však pred špeciálnym tribunálom zatiaľ neobjavil pre obavy o bezpečnosť a najnovšie aj pre údajné problémy so srdcom.

Niekdajšiemu vojenskému vládcovi mnohí prívrženci Zardárího strany pripisujú zodpovednosť za doteraz neobjasnený atentát na Bhuttovú z roku 2007.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.