Padol svetový rekord: Zaznamenali najnižšiu teplotu na Zemi

0
315

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Americkí vedci z National Snow and Ice Data Center (NSIDC) pomocou analýzy satelitných údajov zistili, že najnižšia zaznamenaná teplota na Zemi bola mínus 93,2 stupňa Celzia. Túto teplotu namerali satelity 10. augusta 2010 v Antarktíde, konkrétne na mieste so súradnicami 81,8 stupňa južnej zemepisnej šírky a 59,3 stupňa východnej zemepisnej dĺžky ležiacom v nadmorskej výške približne 3900 metrov nad morom.

Odborníci na čele s Tedom Scambosom však tvrdia, že zatiaľ ide o predbežný údaj, pričom skutočná teplota na spomínanom mieste mohla byť ešte zhruba o stupeň Celzia nižšia. Doterajším rekordom bola teplota mínus 89,2 stupňa Celzia, ktorú namerali 21. júla 1983 na ruskej polárnej stanici Vostok. To však bola teplota vzduchu niekoľko metrov nad povrchom, zatiaľ čo údaje zo satelitov predstavujú teplotu priamo na povrchu ľadu.

Vedci však tvrdia, že v tomto prípade bola aj teplota vzduchu takmer určite nižšia ako na stanici Vostok. Scambos s kolegami objavil údaj o najnižšej teplote pri analyzovaní satelitných údajov z uplynulých 30 rokov. Zistili, že najnižšie teploty sa v Antarktíde vyskytujú počas polárnej zimy vo vysokých nadmorských výškach, kde extrémne suchý vzduch umožňuje teplu efektívne unikať do vesmíru.

„Chcel by som zástupcov Guinnessovej knihy rekordov upozorniť, aby tento rekord zatiaľ neuvádzali, pretože hodnotu tejto najnižšej teploty ešte v blízkej budúcnosti pravdepodobne spresníme. Som však presvedčený, že už vieme, kde sa nachádzajú najchladnejšie miesta na Zemi, a tiež prečo sa tam nachádzajú,“ uviedol Scambos.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.