Organizácii na ochranu ľudských práv sa vyhrážajú islamisti

0
359

BEJRÚT 30. decembra (WEBNOVINY) – Sýrska organizácia na ochranu ľudských práv, ktorá je hlavným zdrojom informácií o prebiehajúcom konflikte v Sýrii, dostala v poslednej dobe viacero vážnych hrozieb smrťou.

Ako v pondelok informoval jej šéf Ramí Abdel Rahmán, hrozby pochádzajú od islamských extrémistov, skupinu však presnejšie nešpecifikoval. Povedal, že hrozby sa týkajú najmä informačných zdrojov organizácie v oblastiach na severe a východe krajiny, ktoré majú pod kontrolou povstalci. "Týmto zdrojom sa vyhrážajú smrťou," vyhlásil Rahmán.

Exilová organizácia má sieť stoviek informátorov a spolupracovníkov vrátane zdravotníkov, úradníkov a príslušníkov bezpečnostných síl z oboch strán po celej Sýrii. Organizácii sa vyhrážali aj v minulosti, no súčasná situácia je podľa Rahmána vážnejšia a hrozby sú reálnejšie.

Sýrska organizácia na ochranu ľudských práv prináša už od začiatku konfliktu v marci 2011 správy o útokoch, násilnostiach zo strany oboch strán ako aj o počtoch obetí. Keďže zahraniční novinári nemajú povolený vstup do Sýrie, organizácie je okrem vládnych médií v podstate jediným zdrojom informácií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.