Optimálny tlak v pneumatikách: Ako vplýva na jazdné vlastnosti

0
2
Optimálny tlak v pneumatikách: Ako vplýva na jazdné vlastnosti
Optimálny tlak v pneumatikách: Ako vplýva na jazdné vlastnosti

Kontrola tlaku v pneumatikách nie je len bežným úkonom pre vodiča, ale skutočne kritickým faktorom, ktorý ovplyvňuje množstvo aspektov jazdy.  Jeho vplyv na bezpečnosť, spotrebu paliva a životnosť pneumatík je nespochybniteľný. Preto by ste mali venovať dostatočnú pozornosť kontrole tlaku, ktorá nielen predlžuje životnosť vozidla, ale zároveň prispieva k celkovej bezpečnosti na cestách.

Všetko je o bezpečnosti

Správny tlak v pneumatikách je základným prvkom pre bezpečnú jazdu. Nedostatočný tlak môže viesť k zhoršeniu ovládateľnosti vozidla, a to najmä pri vyšších rýchlostiach alebo náhlych manévroch. Podtáčavosť a pretáčavosť kolies sú faktory, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nesprávneho tlaku. Oba tieto faktory môžu vážne ohroziť bezpečnosť vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky. Je jedno, či ide o drahé, alebo lacné pneumatiky, tlak v nich je vždy najdôležitejší.

Keď vám záleží na spotrebe a životnosti pneumatík

Primerané hodnoty tlaku v pneumatikách sú tiež kľúčovým faktorom pre ekonomiku paliva. Nedostatočný tlak vedie k zvýšenému treniu pneumatík o vozovku, čo zvyšuje spotrebu paliva. Naopak príliš vysoký tlak môže spôsobiť nerovnomerné opotrebenie pneumatík a tým skrátiť ich životnosť. Optimálny tlak je istotou pre rovnomerné opotrebenie pneumatík. Správny tlak znižuje odpor valivosti, ktorý sa skrýva za zníženou či zvýšenou spotrebou paliva.

Hrozbou je predĺžená brzdná dráha

Ďalším rizikom, ktoré vzniká v dôsledku nevhodného tlaku v pneumatikách, je strata stability. Všímajte si označenie pneumatík, merajte v nich tlak a nemusíte sa obávať o vašu bezpečnosť. Pneumatiky s nízkym tlakom sa môžu prehrievať, čo vedie k ich deformácii a potenciálne k poruche. Zároveň príliš vysoký tlak vedie k nižšej priľnavosti povrchu pneumatiky na vozovku. Znižuje sa trakcia a schopnosť brzdenia.

Ako optimalizovať tlak v pneumatikách

Ako udržiavať optimálny tlak v pneumatikách? Prvým krokom je pravidelná kontrola tlaku, ideálne aspoň raz mesačne a pred dlhšími cestami. Je dôležité spomenúť, aby ste tlak skontrolovali, keď sú pneumatiky studené. Po dlhej jazde sa pneumatiky zahrejú, čo zvyšuje hodnoty tlaku. Kontrola počas tohto stavu môže viesť k falošným výsledkom.

Buď budete tlak merať manometrom, alebo si dáte do pneumatík nainštalovať snímače tlaku pneumatík. Na výber máte z lacnejšej varianty v podobe nepriameho snímača pneumatík a presnejšej, ale drahšej verzie systému priameho snímania tlaku v pneumatikách. Snímač tlaku pneumatík vás upozorní na zmeny tlaku alebo meria presné hodnoty tlaku.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter