Opozičný líder Kličko utíšil dav, čaká na výsledky rokovania

0
411

KYJEV 23. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský opozičný vodca Vitalij Kličko vo štvrtok vyzval demonštrantov v kyjevských uliciach, aby sa zdržali ďalších stretov s bezpečnostnými silami až do večerných hodín, keď bude známy výsledok jeho rokovania s prezidentom Viktorom Janukovyčom.

Podľa vyjadrenia citovaného agentúrou Interfax-Ukrajina sa chce politik známy ako svetový šampión v boxe do 20. hodiny miestneho času (19:00 SEČ) vrátiť medzi svojich prívržencov a informovať ich o stretnutí s Janukovyčom.

Demonštranti by mali dovtedy "ponechať barikády na mieste, no zachovať pokoj". Spravodajca agentúry AFP na Hruševského ulici, ktorá bola predtým dejiskom násilia, po zverejnení výzvy potvrdil prerušenie súbojov.

Janukovyč už zvolal vládu

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč už požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu vzhľadom na potrebu "rýchleho vyriešenia" krízy v krajine. Prezidentská kancelária o tom informovala po tom, ako mal Janukovyč popoludní začať druhé kolo rokovaní so zástupcami opozície.

Tí od neho požadujú splnenie troch základných požiadaviek, a to vypísať predčasné prezidentské voľby, odvolať vládu a zrušiť opatrenia namierené proti demonštrantom, ktoré uzákonili minulý týždeň.

Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak potvrdil, že parlament by sa mal zaoberať požiadavkami opozície vrátane "odstúpenia vlády" a spornej legislatívy.

Obrazom: Kyjev sa zmieta v nepokojoch, protesty už majú aj obete

Odporúčame:

Rokovania v Kyjeve zlyhali, demonštranti sa postavia guľkám

Ukrajinské novinárky prosia o pomoc, do sveta poslali listy

Video: Násilie na Ukrajine má už päť obetí, polícia zasiahla

Kličko a ďalší zástupcovia opozície mali začať druhé kolo rokovaní s Janukovyčom o 13. hodine. Od prezidenta pritom požadujú splnenie troch základných požiadaviek, a to vypísanie predčasných prezidentských volieb, odvolanie vlády a zrušenie opatrení namierených proti demonštrantom, ktoré uzákonili minulý týždeň.

"Šance nie sú veľké, ale sú," povedal Kličko, ktorý predtým vyjednával o "prímerí" s poriadkovými silami a následne oznámil radikálnym demonštrantom, že dostal prísľub nepoužívania ohlušovacích granátov.

Reagujú aj svetoví politici

Eskalujúce násilie na Ukrajine znepokojuje aj viacerých svetových politikov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala vo štvrtok na zasadnutí vlády, že Ukrajina musí ochraňovať životy ľudí po zásahu bezpečnostných jednotiek na opozičných demonštrantov.

"Očakávame, že ukrajinská vláda zabezpečí základné práva- zvlášť možnosť účasti na pokojných demonštráciách, ochráni životy a zabezpečí, aby nebolo použité násilie," povedala Merkelová svojim ministrom a zároveň uviedla, že momentálne nevidí potrebu uvaliť nové sankcie na Ukrajinu za smrť proeurópskych demonštrantov v čase, keď EÚ zvažuje odvetné možné opatrenia.

Slovensku ako zodpovednej krajine, ktorej záleží na pokoji a stabilite regiónu i celého kontinentu. Nemôže byť ľahostajný násilný vývoj na Ukrajine, vyhlásil slovenský prezident Ivan Gašparovič. Upozornil, že Ukrajina je dôležitý sused Slovenska. „Je neprípustné, aby pri riešení politických problémov v demokratickej krajine prichádzali o život jej občania. Naliehavo sa vyslovujeme za urýchlené a pokojné riešenie krízy na Ukrajine,“ uviedol Gašparovič.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ubezpečil vo štvrtok v telefonickom rozhovore predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa, že na potlačenie demonštrácií v Kyjeve neplánuje vyhlásiť v krajine výnimočný stav, oznámil to hovorca EK Olivier Bailly.

Do Kyjeva sa na budúci týždeň chystá aj členka Barrosovej administratívy, vysoká komisárka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.

Video: Peklo v ukrajinskom Kyjeve, protesty pokračujú

Gorbačov sa obrátil na Putina a Obamu

Posledný sovietsky líder Michail Gorbačov vo štvrtok žiadal amerického kolegu Baracka Obamu a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby sprostredkovali mierové rokovania medzi opozičnými stranami na Ukrajine, a tak pomohli ukončiť násilie, ktoré prepuklo v krajine.

"Som presvedčený, že ste schopní dosiahnuť tento cieľ. Obe bojujúce strany si musia sadnúť a rokovať," povedal 82-ročný štátnik v otvorenom liste publikovanom na webovej stránke jeho nadácie. Gorbačov varoval, že konflikt môže "ohroziť nielen samotnú Ukrajinu a jej susedov, ale aj Európu a celý svet". Posledný sovietsky líder v liste uvádza, že jeho matka aj manželka Raisa boli Ukrajinky.

Stredajšie stretnutie zástupcov opozície s Janukovyčom neprinieslo žiadne výsledky a Kličko pred niekoľkotisícovým davom na kyjevskom Námestí nezávislosti vyjadril presvedčenie, že bezpečnostné sily sa pokúsia protestujúcich vytlačiť silou.

Stredajšie nepokoje v Kyjeve si podľa opozície vyžiadali najmenej päť mŕtvych a okolo 300 zranených. Internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda informovalo, že štyri z piatich obetí na životoch utrpeli strelné poranenia.

Dav prinútil guvernéra, aby odstúpil

Guvernér západoukrajinskej Ľvovskej oblasti Oleh Salo vo štvrtok odstúpil pre masové protivládne protesty, ktoré sa rozšírili aj do tejto časti krajiny. Asi tisíc demonštrantov sa predtým zhromaždilo pred jeho sídlom a vyzvali ho na rezignáciu.

Sala totiž do funkcie nedávno vymenoval prezident Viktor Janukovyč. Protestujúci neskôr vtrhli aj do jeho kancelárie, tam sa však nenachádzal. Nakoniec ho našli v inej časti budovy a obkľúčili ho.

"Žiadam o odňatie mojich právomocí," napísal Salo v liste Janukovyčovi, ktorý odovzdal demonštrantom. Guvernér bol v regióne, ktorý je tradičnou baštou prozápadne orientovaných Ukrajincov, nepopulárny. Tisícky Ľvovčanov v reakcii na vypuknutie protivládnych demonštrácií odcestovali aj do Kyjeva, kde sa na Námestí nezávislosti pripojili k miestnym protestujúcim.

Podobné protesty ako v Ľvovskej oblasti teraz vypukli aj v Ivanofrankivskej a Rivnenskej oblasti. Oba regióny, podobne ako Ľvov, ležia v západnej Ukrajine, kde Janukovyč v prezidentských voľbách v roku 2010 získal len nízku podporu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.