Odsúdili desiatky prívržencov Muhammada Mursího

0
426

KÁHIRA 30. decembra (WEBNOVINY) – Na dva roky väzenia poslal v pondelok egyptský súd 139 prívržencov zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, ktorých zadržali počas protivládnych demonštrácií.

Odsúdených obvinili z rôznych zločinov od výtržníctva po sabotáž. Všetkých zatkli 15. júla počas násilnej demonštrácie v Káhire.

Ak zaplatia pokutu 700 dolárov každý, ich trest pozastavia až do postúpenia prípadu vyššiemu súdu, ktorý vynesie konečný verdikt.

Mursího zosadila armáda ešte v júli po údajnom porušovaní ústavy z jeho strany a obsadzovaní všetkých kľúčových postov v Egypte ľuďmi z Moslimského bratstva. V uliciach Káhiry následne vypukli násilnosti medzi jeho prívržencami a ozbrojenými zložkami. Nepokoje si vyžiadali viac ako tisíc obetí na životoch, predovšetkým z radov islamistov. Ďalšie tisíce ľudí zadržali a mnohí z nich by sa mali z násilia zodpovedať pred súdom.

Dočasný egyptský prezident Adlí Mansúr nedávno podpísal kritizovaný zákon, ktorý umožňuje použitie sily na rozohnanie nepovolených demonštrácií. Dočasná vláda tiež minulý týždeň vyhlásila niekdajšie vládnuce hnutie Moslimské bratstvo za "teroristickú organizáciu". Následne formálne obvinila z terorizmu 18 členov zoskupenia vrátane bývalého poslanca a obvinila ich z príslušnosti k teroristickej organizácii.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.