Odpočúvanie zašlo priďaleko, priznal americký šéf diplomacie

0
511

LONDÝN 1. novembra (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničia John Kerry sa ako prvý vysoký predstaviteľ administratívy prezidenta Baracka Obamu oficiálne vyjadril k podozreniam, podľa ktorých Spojené štáty odpočúvali telefóny viacerých európskych lídrov.

Kerry vo štvrtok nepriamo priznal, že špionáž USA "zašla priďaleko". Medzi odpočúvanými mala byť nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale aj viacero iných politikov.

"Zabránili sme zostreleniu lietadiel, odpáleniu budov a vraždám ľudí, pretože sme boli schopní tieto plány odhaliť vopred," povedal šéf americkej diplomacie na konferencii v britskom Londýne.

Kerry však verejnosť ubezpečil, že "žiadni nevinní ľudia v tomto procese neboli zneužití". Zároveň ale priznal: "Áno, v niektorých prípadoch to zašlo príliš ďaleko."

Škandál odhalil nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý sa pritom odvoláva na tajné dokumenty americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktoré zverejnil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden. Merkelovej telefónne číslo údajne figuruje na "špehovacom zozname" NSA od roku 2002 a bolo na ňom stále aj v roku 2013. Kancelárkou sa pritom stala až v roku 2005. Európska únia naznačila, že škandál poškodil vzťahy medzi ňou a Washingtonom a znížil "vzájomnú dôveru".

Odporúčame aj:

USA sa bránia, Európanov vraj odpočúvali ich tajné služby

Nemeckí tajní prišli diskutovať o odpočúvaní Merkelovej

Španielsko začalo preverovať sledovanie telefónov Američanmi

Tajní špehovali veľvyslancov USA, povedal grécky exminister

Odpočúvame, aby sme nezlyhali ako pri fašizme, zaznelo z USA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.