Ochrana pred zneužitím osobných údajov: Aké sú možnosti?

0
794

Dnes, kedy viac, ako inokedy riešime nákupy aj rozhovory online, je rozhodne vítané pozastaviť sa nad ochranou osobných údajov, ktoré v dobrej viere poskytujeme doslova na počkanie kadekomu, kto nás o ne požiada.

Bežnému užívateľovi neraz postačí vymyslieť si dobrý nick či heslo, avšak firmy, ktoré získavajú a pracujú s citlivými osobnými údajmi, si už musia nechať vypracovať bezpečnostný projekt na ochranu osobných údajov profesionálmi.

Tentokrát však zacielime na užívateľov internetu ako takých, ktorí sú tou najviac ohrozenou skupinou, aspoň pokiaľ ide o zneužitie ich kontaktných údajov či hesiel.

Možnosti, ako sa na internete chrániť

Ak vás viac, ako vysoké dane na Slovensku, trápi možné zneužitie vašich osobných údajov, hesiel či nickov, ktoré na internete poskytujete či používate, spozornite. Existuje totiž zopár vcelku jednoduchých a pomerne účinných prostriedkov, ako eliminovať riziko zneužitia vašich osobných údajov. Za všetky možno spomenúť výber vhodnej prezývky aj silného hesla.

Prezývky, také obľúbené najmä pri zakladaní účtov na sociálnych sieťach, je potrebné vyberať s rozumom. Neodporúča sa, najmä deťom, vyberať nick, ktorý by nejako odkazoval na ich vek či pohlavie. Je dobré, ak je prezývka čo možno najneutrálnejšia.

Pokiaľ ide o heslá, zvoľte heslo zložité (nech má aspoň 7 rozličných znakov) skladajúce sa z náhodnej kombinácie čísel aj písmen (ideálne veľkých i malých), ktoré nijako nesúvisia s vaším menom, dátumom narodenia, názvom mesta či ulice, kde bývate…

V prípade, že nadobudnete pocit, že sa napriek vašej snahe niekto cudzí k vášmu heslu, a tým aj ku kontu na Facebooku či inej sieti, dostal, v horšom prípade aj k heslu do internet bankingu, rýchlo ho zmeňte.

Optimalizácia hesiel

Trochu si pomôžeme daňovou terminológiou. Tak, ako je v rámci fungovania firiem vítaná optimalizácia daní, tak je aj v rámci bežného užívania internetu na mieste občasná „optimalizácia hesiel“. Aspoň z času na čas, najlepšie len tak, preventívne, nie až s podozrením na zneužitie, kedy je už často prineskoro, si heslo meňte.

Taktiež si heslo nikam nezapisujte, ani nepoužívajte jedno heslo na všetky stránky a služby na internete. Svoje heslá neprezrádzajte ďalším osobám, ani blízkym kamarátom či nejakej úradnej autorite. Nik nemá právo od vás vaše súkromné heslo požadovať, tak sa s ním verejne nedeľte.