Obrazom: Ukrajinci protestujú, zablokovali vládne budovy

0
426

KYJEV 2. decembra (WEBNOVINY) – Stovky ľudí v pondelok ráno v ukrajinskej metropole Kyjev zablokovali vchody do vládnych budov, kde vyzývali premiéra Mykolu Azarova a prezidenta Viktora Janukovyča na rezignáciu. Dôvodom je nepodpísanie prelomových dohôd s EÚ na minulotýždňovom summite v litovskom Vilniuse.

Nespokojenci zároveň vyhlásil generálny štrajk. Urobili tak deň po masových protestoch v Kyjeve, do ktorého centra v nedeľu vyšlo odhadom stotisíc ľudí. Najmenej 100 policajtov a 50 civilistov utrpelo zranenia pri následných zrážkach, keď masy napriek zákazu demonštrácií zaplnili Námestie nezávislosti.

Obrazom: Nespokojní Ukrajinci obsadili vládne budovy

Najhoršie strety medzi políciou a maskovanými demonštrantami hádžucimi kamene a zápalné fľaše sa odohrali pred prezidentským palácom. Na rezignáciu vyzval Janukovyča aj opozičný líder a kandidát na prezidenta na voľby v roku 2015 Vitalij Kličko.

Ukrajina odstúpila od podpisu kľúčových dohôd s EÚ z „národnobezpečnostných“ dôvodov, pričom vláda pripustila, že zmena postoja súvisí s nátlakom zo strany Ruska, čo vyvolalo masové protesty. Ukrajinská opozícia vyzvala na pokračovanie demonštrácií až do odstúpenia vlády a vypísania predčasných parlamentných a prezidentských volieb.

Odporúčame aj:

Vyše stotisíc Ukrajincov je v uliciach, protest sa vyostruje

Kyjev sa chce priblížiť k EÚ, no žiada ekonomickú pomoc

Stav na Ukrajine je napätý, Tymošenková začala s hladovkou

EÚ napriek ruskému nátlaku stále verí dohode s Ukrajinou

Video: Tisícky Ukrajincov bojujú za vstup do Únie

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.