Obrazom: Oslava narodením thajského kráľa prerušila protesty

0
310

BANGKOK 5. decembra (WEBNOVINY) – Thajský kráľ Pchúmipchón Adundét sa vo štvrtok prihovoril demonštrantom, ktorí už niekoľko dní v uliciach protestujú proti vláde premiérky Jingluck Šinawatrovej. Urobil tak v deň, keď si krajina pripomína jeho 86. narodeniny.

Obrazom: Thajčania oslavujú narodeniny svojho kráľa

V Thajsku je kráľ pomerne populárny, pripisujú mu božský pôvod a jeho urážka sa trestá väzením. Kráľ na ceremónii za účasti najvyšších predstaviteľov vrátane samotnej Šinawatrovej vyzval spoluobčanov, aby pracovali na stabilite a bezpečnosti krajiny. „Všetci Thajčania by si to mali uvedomiť a adekvátne si plniť svoje povinnosti, naše povinnosti pre dobro verejnosti, stability a bezpečnosti nášho thajského národa,“ vyhlásil.

Obrazom: Thajskom zmieta vlna protivládnych protestov

Premiérka Šinawatrová ešte v pondelok odmietla výzvu státisícov demonštrantov na svoje odstúpenie, keďže podľa nej požiadavky protestujúcich nie je možné splniť z ústavných dôvodov. Demonštranti v stredu pred blížiacimi sa kráľovými narodeninami súhlasili s dočasným zastavením pouličných protestov. Tie predtým vyústili do násilností a vyžiadali si aj niekoľko obetí. Nepokoje sú najhoršie od demonštrácií z roku 2010.

Video: Thajskom zmietajú nepokoje

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.