Obrazom: Austráliu ničí oheň, teplomery ukazujú štyridsiatky

0
205

SYDNEY 15. januára (WEBNOVINY) – Austráliu v týchto dňoch sužujú desiatky požiarov, predovšetkým v južnej časti kontinentu. Väčšinu z nich sa im už podarilo dostať pod kontrolu, v piatok však pre štáty Južná Austrália a Viktória meteorológovia predpovedajú silný vietor, ktorý by mohol prispieť k šíreniu ďalších. Úrady preto vydali pre oblasť mimoriadne varovanie.

V utorok počet požiarov v Južnej Austrálii kulminoval až na čísle 350, v štáte Viktória to bolo asi o sto menej. Väčšinu z nich pritom vyvolali blesky a rýchlo sa šírili pre neutíchajúce horúčavy. V juhoaustrálskej metropole Adelaide v utorok namerali až 45 stupňov Celzia, čo je len o stupeň menej ako historický rekord 46,1 stupňa zaznamenaný v roku 1939.

Obrazom: Austráliu stále sužujú požiare, ľudia sú zúfalí

Súčasné požiare však až na výnimky nespôsobili významnejšie materiálne škody a zatiaľ si vyžiadali len jednu obeť. Úrady však v súvislosti s piatkovou predpoveďou počasia varujú, že sa to môže zmeniť. Obávajú sa zopakovania situácie zo 7. februára 2009, keď katastrofálne poveternostné podmienky v štáte Viktória prispeli k vzniku lesných požiarov, ktoré zabili 173 ľudí a zničili viac ako 2000 domovov.

Tohtoročný najhorší požiar v krajine zaznamenali na okraji západoaustrálskeho Perthu, kde plamene zničili 52 domovov a zabili jedného človeka. Požiar však nespôsobilo počasie, ale spadnuté vedenie elektrického prúdu.

Video: Mohutné požiare v Austrálii ničia krajinu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.