Obrazom: Astronauti ISS strávili Vianoce v otvorenom vesmíre

0
693

BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) – Dvojica amerických astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v utorok nainštalovala nové externé chladiace čerpadlo.

Rick Mastracchio a Mike Hopkins strávili v otvorenom vesmíre sedem hodín a 30 minút. Hneď po ukončení montáže sa posádke ISS podarilo nové čerpadlo naštartovať a postupne k jeho okruhu znova napoja elektrické systémy, ktoré zatiaľ chladilo druhé čerpadlo.

Obrazom: Astronauti nainštalovali v otvorenom vesmíre ISS chladiace čerpadlo

Jedno z dvoch externých chladiacich čerpadiel na ISS sa pokazilo 11. decembra, pričom po tom, čo zaznamenalo abnormálne teploty, sa automaticky vyplo. Hovorca NASA Kelly Humphries vtedy uviedol, že šesťčlennej posádke stanice síce nebezpečenstvo nehrozí, no oprava čerpadla si možno vyžiada výstup do otvoreného vesmíru.

Posádka následne preventívne vypla niektoré vedľajšie operačné systémy. Mastracchio a Hopkins absolvovali prvý výstup v sobotu 21. decembra, počas ktorého odstránili pokazené čerpadlo. Predstavitelia NASA pre túto opravu presunuli misiu nákladnej bezpilotnej lode Cygnus, ktorá mala na ISS dopraviť nové zásoby. Cygnus tak na svoju misiu odštartuje najskôr až v polovici januára.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.