Brusel nepreplatí Slovensku milióny eur pre chybné projekty

0
245

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia nepreplatí Slovensku zo súčasných eurofondov neoprávnené výdavky vo výške takmer 183 mil. eur na 326 väčších projektov s chybami. Podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho boli dôvodom korekcií nedostatky počas verejného obstarávania pre krátke lehoty na prevzatie súťažných podkladov, resp. na predloženie ponúk.

Slovensko by malo uvedené finančné prostriedky zaplatiť zo štátneho rozpočtu, alebo upraviť ich výšku, ale európske peniaze bude môcť využiť na náhradné projekty do konca roku 2015. Európska komisia na začiatku rokovania so SR identifikovala sumu neoprávnených výdavkov vyše 700 mil. eur.

Nepríjemnosť a výstraha do budúcnosti

„Negociáciami a argumentmi sme sa postupne dostali na výslednú sumu 182,91 mil. eur. Čiže toto je výška korekcie, alebo identifikované neoprávnené výdavky zo strany Európskej komisie,“ povedal vo štvrtok Vážny. „Budeme musieť, samozrejme, uplatniť korekcie na faktúrach alebo na súhrnných žiadostiach o platbu v projektoch, ktoré sú identifikované z minulosti ako chybné,“ dodal Vážny.

Vicepremiér zároveň uviedol, že vykonané opatrenia majú zabrániť tomu, aby sa niečo podobné už neopakovalo. Je presvedčený, že nešlo o politickú chybu, či chybu vlád, ale priznal, že sa ťažko argumentovalo, keď lehota pre vyzdvihnutie súťažných podkladov vo verejnom obstarávaní bola skrátená neprimerane.

Najháklivejšie boli dopravné projekty

Európska komisia, ktorá v októbri tohto roka pozastavila platby na všetky operačné programy v nadväznosti na všetky zistenia, na základe dohody už medzitým uhradila Slovensku na projekty 480 mil. eur. Ďalších 80 mil. eur by mal Brusel zaplatiť do konca tohto roka. Najvyššia chybovosť bola pri dopravných projektoch, a to v objeme 158 mil. eur, čo je 86,4 % z celkovej sumy korekcií. Tieto prostriedky by mali byť podľa Vážneho využité napríklad na nákup nových železničných koľajových vozidiel, na modernizáciu železničnej infraštruktúry medzi Považskou Bystricou a Žilinou, či na zvyšovanie bezpečnostných parametrov na cestách I. triedy.

„Vnímam korekcie ako príležitosť investovať do ďalších aktivít. Z investičného pohľadu môžeme uplatniť viaceré aktivity na projekty. Musíme projekty rýchlo aktivovať a prostriedky vyčerpať do konca roku 2015,“ upozornil Vážny.

Európska komisia označila za chybné nadlimitné zákazky, pri ktorých bola lehota na povinné prevzatie súťažných podkladov znížená z 52 dní o polovicu a viac. „Tam, kde bola povinná lehota na vyzdvihnutie súťažných podkladov kratšia ako 26 dní, to je z pohľadu Európskej komisie chyba, ktorá diskriminuje súťaž,“ povedal Vážny. Nadlimitné zákazky na práce majú predpokladanú hodnotu nad 5 mil. eur a na dodanie tovarov a poskytnutie služieb vyše 200 tis. eur.

Najviac pochybili Ficove vlády

Z 326 chybných projektov pripadlo na prvú vládu Roberta Fica 56, na necelé dva roky vlády Ivety Radičovej 176 a na súčasnú Ficovu vládu 94. Vážny tvrdí, že v drvivej väčšine išlo o neúmyselné chyby. Predchádzať im má veľká novela verejného obstarávania, účinná od 1. júla 2013.

Úrad pre verejné obstarávanie okrem toho zverejnil výkladové stanovisko k stanoveniu lehoty na prijímanie žiadostí o súťažné podklady. Centrálny koordinačný orgán pre eurofondy na úrade vlády poslal všetkým riadiacim orgánom pokyn k určovaniu lehôt na poskytovanie súťažných podkladov, že verejní obstarávatelia nemôžu obmedzovať túto lehotu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.