Obama a Putin prebrali dôležité témy, USA chce pomôcť v Soči

0
405

WASHINGTON 22. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama a jeho ruský partner Vladimir Putin v utorok večer telefonicky preberali dôležité témy súčasného diania vrátane bezpečnosti nadchádzajúcich zimných olympijských hier v Soči.

Severokaukazskí extrémisti opakovane pohrozili útokmi proti účastníkom olympiády a Rusko už prijalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

Armáda Spojených štátov je v prípade potreby ochotná pomôcť Rusku pri ochrane hier a Moskve môže poskytnúť vzdušné aj námorné prostriedky vrátane dvoch vojenských lodí nachádzajúcich sa v Čiernom mori.

Dôležitou témou rozhovoru medzi Putinom a Obamom bola i nadchádzajúca mierová konferencia o Sýria, ktorú od stredy zorganizovali USA a Rusko v spolupráci s OSN. Jej cieľom je ukončenie skoro trojročného krvavého konfliktu.

Hovorili aj o likvidácii sýrskych chemických zbraní, ktoré budú zničené na americkej lodi v Atlantickom oceáne. Obaja lídri sa nevyhli ani otázke iránskeho jadrového programu. Teherán totiž začal v pondelok implementovať dohodu o obmedzení jeho jadrových aktivít výmenou za zmiernenie medzinárodných sankcií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.