O pneumatiky sa starajte – prečo?

0
1045

Starostlivosť o pneumatiky by mala byť súčasťou starostlivosti o vozidlo, čo si zrejme uvedomuje nejeden vodič. Treba si totiž uvedomiť, že autom jazdíme denno-denne, a práve preto by sme nemali zanedbať základnú údržbu, ktorej súčasťou je aj starostlivosť o pneumatiky. Pýtate sa, ako na to?

Vizuálna kontrola pneumatík je základ

Ak si si doteraz vaše pneumatiky Continental dostatočne nevšímali, pomaličky sa s nimi zoznámte, zistite si bližšie informácie o značke a vlastnostiach, akými disponujú. Výrobca vám dokonca môže dať typ, ako sa o ne správne starať, prípadne čomu by ste sa mali radšej vyhnúť. Dôležitým krokom je zabezpečiť vizuálnu kontrolu pneumatík. Skontrolujte nečistoty, ktoré môžu spôsobiť drobné diery a tie nakoniec môžu vyústiť do defektu. Nezabudnite ani na pravidelnú kontrolu tlaku pneumatík, ktorá ovplyvňuje nielen živnosť pneumatík, ale tiež bezpečnosť vašej jazdy.

Pozor na správne použitie pneumatík v závislosti od ročného obdobia

Zimné pneumatiky sú jediným spôsobom ako zaistiť bezpečnú jazdu počas zimy. Síce je ešte leto v plnom prúde, na zimu sa treba postupne pripraviť, s čím nepochybne súvisí aj príprava zimných pneumatík. Existuje veľa dôvodov, prečo sú zimné pneumatiky odlišné a lepšie ako celosezónne pneumatiky. Práve najlacnejšie pneumatiky určené na zimnú prevádzku sú vybavené drážkami, ktoré pomáhajú dosahovať lepšiu výkonnosť v zľadovatených podmienkach a pomáhajú účinne brzdiť aj na snehu.

Dôležité však je, aby ste nejazdili na zimných pneumatikách počas letnej sezóny a naopak, na letných pneumatikách počas zimnej sezóny. Každý typ pneumatík je vyrobený zo špeciálnej zmesi, ktorá je určená na konkrétny povrch vozovky v závislosti od ročného obdobia. Pred výmenou pneu nezabudnite vykonať vizuálnu kontrolu, skontrolovať tlak pneumatík, drobné dierky a celkový stav.