Muži a ženy za volantom. Kto má lacnejšie poistenie?

0
928

Jazdia bezpečnejšie vodiči muži alebo ženy?

Podľa analýzy poisťovne Uniqa sa mladšie vodičky (kategória do 29 rokov) vyskytnú v dopravnej nehode takmer o 10% častejšie ako vodiči mužského pohlavia rovnakého veku, avšak s nižšími finančnými škodami. Rovnaký pomer platí naopak pre vodičov nad 29 rokov v porovnaní so staršími šoférkami, kde sa muži vyskytnú v nehodách o 10% častejšie, no napáchajú  o 10% menšie škody.

To v podstate znamená, že na Slovensku si vodiči a vodičky môžu podať ruky, pretože sa v priemere na cestách správajú približne rovnako.

Kto by mal mať lacnejšie poistenie?

Na Slovensku je zakázané používať pohlavie ako hodnotiaci faktor pri uzatváraní PZP vozidiel. Môžeme to vnímať ako boj proti predsudkom a diskriminácii alebo výstup zo štatistík. Veľké krajiny západného sveta však neuvažujú rovnako. V Spojených Štátoch sa stále odvíjajú ceny poistky auta od pohlavia a veku. Je to spôsobené najmä tým, že mladí muži do 25 rokov sú rádovo rizikovejší, z hľadiska účasti na dopravnej nehode ako ženy v rovnakom veku. Poisťovne si preto uvedomujú potencionálne zbytočné finančné straty a tento prípad ošetrili.  Rovnako aj drahšia poistka núti mladých šoférov jazdiť svedomitejśie a vyhýbať sa riskantnému správaniu na cestách.

Platíme teda za PZP všetci rovnako?

Nie, povinné zmluvné poistenie a jeho mesačná splátka sa odvíja od mnohých faktorov. Úplne prvým je produkt a jeho poskytovateľ, teda s kým uzatvárame zmluvu na poistenie auta. Následne je to kombinácia nás ako šoférov a vozidla, ktoré poisťujeme.

Pri šoférovi sa berie do úvahy jeho vodičský záznam, čiže počet a frekvencia škodových udalostí, ktorých bol súčasťou. Najvýhodnejšie je nemať žiadnu a ak áno, je dobré aby bol záznam čo najstarší. Pri vozidle je už modifikátorov viac. Je to najmä zdvihový objem valcov alebo objem motora, výkon v kW, značka a hodnota vozidla a nakoniec využitie (je rozdiel pri poisťovaní historického veteránu, rodinného auta a super športu od Ferrari).

Ako zistím koľko za poistenie budem platiť ja?

Online kalkulačka je výborný nástroj na porovnanie, výber a získanie výhodného povinného zmluvného poistenia z pohodlia domova. Po zadaní všetkých premenných Vám bude predostretá škála mnohých produktov na trhu. Na Vás ostáva už len výber toho najvhodnejšieho pre Vás a vaše vozidlo a užívať si zľavu vďaka uzatvoreniu PZP online.