Nórska polícia zadržala podporovateľa extrémistu Breivika

0
273

OSLO 25. novembra (WEBNOVINY) – Nórska polícia v pondelok oznámila zadržanie mladého muža, ktorý je podozrivý zo šírenia rasovej nenávisti prostredníctvom svojho konta na internetovej sociálnej sieti Twitter. Osloská polícia mladého muža predviedla ešte v piatok, následne ho podrobila vypočúvaniu a v sobotu pustila.

Podľa polície sa mladík priznal k zverejňovaniu a autorstvu sporných vyjadrení. Odmietol však zámer vyhrážať sa. Zadržaný, ktorý bol na Twitteri prítomný pod menom NegerJeger (Lovec Negrov), mal podľa polície okrem iného zverejniť fotografiu odsúdeného masového vraha Andersa Breivika v plnej zbroji s vetou Nebieli zamorujú planétu.

Nórsko si v júli pripomenulo druhé výročie Breivikových masových vrážd. Radikál najprv odpálil nálož v aute zaparkovanom pred vládnou budovou v Osle a následne oblečený v policajnej uniforme zamieril na 40 kilometrov vzdialený ostrov Utöya, kde postrieľal 69 mladých ľudí.

Samozvaného bojovníka proti moslimom v auguste 2012 uznali vinným z terorizmu a úkladných vrážd. Radikál bol odsúdený na maximálny trest 21 rokov väzenia, ktorý mu však môžu opakovane predlžovať o päť rokov a v cele tak môže byť až do konca života. Breivik sám nad svojimi činmi nikdy neprejavil ľútosť a označil ich za „kruté, ale nevyhnutné na zabránenie moslimskej invázie do Nórska a Európy“.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.