Nemeckí sociálni demokrati zverejnili zoznam ministrov

0
288

BERLÍN 15. decembra (WEBNOVINY) — Šéf nemeckých sociálnych demokratov (SPD) Sigmar Gabriel v nedeľu oznámil, že sa stane v budúcej vláde vicekancelárom a povedie nové „superministerstvo“ hospodárstva a energetiky.

Frank-Walter Steinmeier bude šéfovať rezortu zahraničia, ktorý viedol už v rokoch 2005 až 2009.

Odporúčame aj:

Nemecko bude mať novú vládu, SPD a CDU sformovali koalíciu

Ministerkou pre životné prostredie sa stane pokladníčka Barbara Hendricksová, generálna tajomníčka strany Andrea Nahlesová bude riadiť rezort práce a sociálnych vecí, podpredsedníčka sociálnych demokratov Manuela Schwesigová povedie ministerstvo rodiny a sársky minister hospodárstva Heiko Maas sa stane šéfom rezortu spravodlivosti a spotrebiteľských záležitostí.

Ministerstvu pre imigráciu, utečencov a integráciu bude šéfovať ďalšia podpredsedníčka SPD tureckého pôvodu Aydan Özoguzová.

SPD vytvorí veľkú koalíciu s kresťanskými demokratmi (CDU), ktorí obsadia päť ministerstiev, ich sesterská bavorská CSU tri. Mená ministrov by mala CDU/CSU oznámiť v nedeľu večer, minister financií Wolfgang Schäuble si však svoje kreslo ponechá, pričom post ministra obrany by po prvý raz mala obsadiť žena – Ursula von der Leyenová.

Šéfka kresťanských demokratov Angela Merkelová sa tretíkrát stane nemeckou kancelárkou. Nová vláda by mala zložiť prísahu v utorok.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.