Nemci budú súdiť dôchodcu-nacistu, bol dozorcom v Dachau

0
251

BERLIN 13. decembra (WEBNOVINY) – Prokuratúra v nemeckej metropole Berlín v piatok potvrdila začatie vyšetrovania 87-ročného muža, ktorý sa priznal, že pred 70 rokmi bol strážcom v nacistickom tábore Dachau.

Tamojšie médiá ho identifikovali ako Horsta P., berlínskeho dôchodcu. Ten denníku Bild potvrdil, že v rokoch 1943 až 1945 pracoval ako dozorca v jednom z obávaných táborov vtedajšieho Nemecka.

Podľa svojich slov sa však nepodieľal na vraždení, no udával väzňov za porušenia pravidiel. Ako povedal dôchodca, na ktorého upozornilo židovské centrum Simona Wiesenthala, udaných „som niekedy už viac nevidel“. Prokuratúra skúma jeho prípad vo svetle možných obvinení z vraždy.

Dachau zriadili nacisti v roku 1933, krátko po nástupe Adolfa Hitlera k moci. Pôvodne to bol tábor pre politických väzňov. Počas druhej svetovej vojny v ňom smrť spomedzi 200-tisíc väzňov našlo 31-tisíc z nich vrátane imobilných ľudí, Židov, Rómov či nepriateľov režimu.

Tábor bol prvý svojho druhu a slúžil ako vzor pre ostatné zadržiavacie zariadenia, kde nacisti počas vojny usmrtili celkovo až stovky tisíc neželaných osôb. Dachau oslobodili americkí vojaci koncom apríla 1945.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.