Nazlostení pestovatelia ryže protestujú proti thajskej vláde

0
257

BANGKOK 17. februára (WEBNOVINY) – Tisíce protivládnych demonštrantov a farmárov obkľúčili v pondelok sídlo thajskej vlády ako aj dočasné sídlo premiérky Jingluck Šinavatrovej. Farmári pohrozili, že do budovy vtrhnú v prípade, že sa s nimi premiérka nepríde porozprávať.

Pestovatelia ryže sú nahnevaní, že im vláda nevyplatila peniaze v rámci programu podpory poľnohospodárstva. Práve program dotácií pre producentov ryže vyniesol Šinavatrovej stranu Phak A I A (Strana Pre Thajčanov) k moci. Farmári už na niektorých miestach prerazili policajný kordón, do sídla premiérky však zatiaľ nevstúpili.

Obkľúčená je aj budova vlády v centre Bangkoku, kde prebiehajú protivládne demonštrácie už od novembra. V pondelok sa tam opäť zhromaždilo asi 10 000 ľudí, ktorí zablokovali vstup do budovy. Šinavatrová pre protesty už skoro mesiac pracuje v dočasnom sídle.

V Bangkoku pokračujú protivládne protesty aj po predčasných parlamentných voľbách poznačených bojkotom desiatok volebných okrskov demonštrantami, ktorí stále trvajú na odstúpení premiérky Šinavatrovej.

Vo voľbách z 2. februára sa nedalo hlasovať v asi pätine volebných okrskov, kde sa voľby zopakujú. Termín opakovaného hlasovania ešte nebol určený, čo znamená, že parlamentné kreslá nebudú obsadené niekoľko týždňov. Nepokoje si doteraz vyžiadali desať obetí a najmenej 577 zranených.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.