Naživo: Ukrajina hlási 25 obetí, krvavý konflikt pokračuje

0
527

KYJEV 19. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč z krvavého násilia v uliciach Kyjevu obvinil opozičných lídrov. Zároveň ich vyzval, aby sa “dištancovali od radikálnych síl”. Vyjadril tiež nádej, že “ešte nie je neskoro zastaviť tento konflikt,” píše v oficiálnej výzve zverejnenej na jeho webovej stránke. “Opoziční lídri porušili princíp demokracie, podľa ktorého sa moc nezískava na uliciach, alebo námestiach, ale prostredníctvom volieb,” dodal prezident.

Obrazom: Krviprelievanie v kyjevských uliciach

V oficiálnom stanovisku ukrajinského ministerstva zdravotníctva sa uvádza, že násilnosti si vyžiadali až 25 obetí. Mŕtvi sú pritom na oboch stranách – deväť obetí je na strane policajtov, zvyšok tvoria demonštranti ale aj jeden novinár. Ide o najkrvavejšie strety od vypuknutia demonštrácií proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Špeciálne zásahové jednotky navyše v stredu nadránom začali násilím vyháňať protestujúcich z Námestia nezávislosti v centre Kyjevu. Polícia tam nabehla s niekoľkými obrnenými vozidlami, ľudí bila obuškami a búrala postavené stany. Z námestia sa podľa očitých svedkov valí hustý dym.

Video: Situácia na Ukrajine naživo

Opoziční lídri Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk reagovali zastavením rokovaní s prezidentom Janukovyčom a vyzvali ho, aby nariadil zastavenie krvavých zásahov polície. “Vláda musí okamžite stiahnuť jednotky a ukončiť tento krvavý konflikt, pretože ľudia zomierajú. Toto som povedal Janukovyčovi,” povedal Kličko po skončení nočných rozhovorov. “Ako môžeme rokovať, keď sa prelieva krv?” opýtal sa.

Utorňajšie násilie v centre Kyjeva nasledovalo po tom, ako niekoľkotisícový dav zamieril k parlamentu, kde mali politici rokovať o požadovaných zmenách v ústave. Pochod bol spočiatku pokojný, situácia sa však zmenila po tom, ako sa niektorí účastníci pokúsili prelomiť zátarasy, na čo poriadkové sily použili gumové projektily a ohlušovacie granáty.

Cieľom akcie bolo vyvinutie nátlaku na vládnych politikov, aby nebrzdili snahy o ústavnú reformu, ktorá by mala obmedziť právomoci prezidenta Viktora Janukovyča. Rokovanie parlamentu predtým zablokovali opoziční poslanci, ktorí obsadili pódium po tom, ako im znemožnili podať návrh uznesenia o vrátení ústavy do stavu spred roka 2004.

Odporúčame aj:

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.