Česko má vládu, premiér Sobotka ide znižovať dane na plienky

0
335

PRAHA 19. februára (WEBNOVINY) – Česká Poslanecká snemovňa v utorok v nočných hodinách vyslovila dôveru novej vláde na čele s premiérom Bohuslavom Sobotkom.

Za hlasovalo 110 poslancov ČSSD, hnutia ANO a KDU-ČSL, ktoré tvoria koaličný kabinet. Proti sa vyslovili len pravicové ODS a TOP 09, komunisti sa zdržali a hnutie Úsvit priamej demokracie českého podnikateľa Tomia Okamuru sa na hlasovaní vôbec nezúčastnilo.

Sobotka hlasovanie ocenil a zároveň prisľúbil, že jedným z prvých krokov vlády bude schválenie zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) na lieky, knihy, plienky a detskú výživu od budúceho roka. “Ak niekto tvrdí, že sme ľavicová vláda, tak nie sme,” vyhlásil nový premiér.

“Sme tu preto, aby sme začali iným spôsobom. Aby ľudia konečne vedeli, kam idú peniaze tohto štátu,” dodal. “Keď sa nebude kradnúť a občania budú mať pocit, že to funguje, tak budeme pyšní, že platíme dane,” uviedol zase čerstvý minister financií Andrej Babiš, ktorý pochádza zo Slovenska.

Koaličný kabinet, ktorý prezident Miloš Zeman vymenoval 29. januára, sa opiera o 111 poslancov ČSSD, hnutia ANO a KDU-ČSL. Nová vláda sa ujala funkcie 95 dní po jesenných predčasných voľbách.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.