PSA, Dongfeng a Francúzsko podpísali neformálnu dohodu

  0
  832

  PARÍŽ 19. februára (WEBNOVINY) – Spoločnosti PSA Peugeot Citroën a čínska automobilka Dongfeng uzavreli dohodu, podľa ktorej Peugeot získa kapitál vo výške troch miliárd eur. Pre francúzsku automobilku to napríklad znamená, že bude mať nové vedenie a skončí sa obdobie dvoch storočí, keď automobilka bola pod kontrolou rodiny Peugeotovcov. Peugeot, Dongfeng a francúzska vláda podpísali nezáväznú rámcovú dohodu. Agentúre Reuters to potvrdili dva zdroje.

  Šéf PSA Philippe Varin a Carlos Tavares, ktorý Varina na poste šéfa PSA nahradí po skompletizovaní dohody, musia teraz objasňovať, ako spoločnosť nový kapitál použije. Ani PSA a ani Dongfeng tieto správy nekomentovali. Francúzsky minister priemyslu Arnaud Montebourg v utorok potvrdil, že francúzsky štát poskytne PSA 800 mil. eur. Francúzsko aj Dongfeng získajú v rámci dohody po 14 % akcií francúzskej spoločnosti.

  PSA Peugeot Citroën pôsobí aj na Slovensku. V Trnave má závod, ktorý je technologicky najnovším v skupine. Strategickú investíciu francúzsky koncern oznámil v januári 2003 a do začatia výroby dosiahla 700 mil. eur. V prvom štvrťroku 2009 prišla na trh novinka Citroën C3 Picasso, ktorá sa vyrába výhradne na Slovensku, pričom investície do jej výroby dosiahli ďalších 100 mil. eur. V novembri 2011 začal závod s výrobou modelu Peugeot 208.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.