Nástupca zabitého šéfa Talibanu nechce rokovať o mieri

0
481

MIRANŠÁH 8. novembra (WEBNOVINY) – Nový líder pakistanskej odnože militantného hnutia Taliban Maulán Fazlulláh si odmieta sadnúť za rokovací stôl s vládou v Islamabade.

Podľa neho ide len o "pascu" a "stratu času". Nástupca Hakímulláha Mehsúda, ktorého v pondelok zabilo americké bezpilotné lietadlo, je takisto ochotný zaviesť islamské právo šaríja v celom Pakistane. "Zničíme všetko, čo bude stáť v ceste tomuto cieľu," povedal Fazlulláh na zverejnenom videu.

Mehsúd sa stal lídrom pakistanského Talibanu v roku 2009, keď mal 30 rokov. Američania vypísali na jeho hlavu odmenu vo výške päť miliónov dolárov, keďže mu pripisujú zodpovednosť za smrť tisícov ľudí.

Útok sa odohral v rovnaký deň, ako pakistanská vláda vyslala delegáciu do Severného Vazíristánu s cieľom naštartovať mierové rokovania s Talibanom. Skutočným cieľom Washingtonu bolo preto podľa Pakistanu prekazenie rozhovorov medzi Islamabadom a militantami. Pakistanská vláda si v sobotu predvolala amerického vyslanca a niektorí politici dokonca vyzvali na blokovanie amerických zásobovacích trás do Afganistanu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.