Najvyšší súd odmietol žiadosť o zastavenie odpočúvania v USA

0
286

WASHINGTON 19. novembra (WEBNOVINY) – Americký najvyšší súd v pondelok bez vysvetlenia odmietol sťažnosť americkej firmy, ktorá požiadala o vydanie nariadenia zastaviť odpočúvacie programy Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).

Reaguje tak na odhalenie tajných programov Edwardom Snowdenom. Firma EPIC (Electronic Privacy Information Center) chcela, aby súd nariadil ukončenie sporných programov vládnej agentúry.

Podľa EPIC totiž "pokračujúce zhromažďovanie záznamov vnútroštátnych hovorov miliónov Američanov bez akékoľvek vyšetrovania prekračuje právomoci udelené Kongresom". Najvyšší súd však na želanie vlády prvú žiadosť tohto druhu odmietol.

Snowden v júni odhalil kauzu okolo masového odpočúvania zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka Guardian Američan Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA prostredníctvom špeciálneho programu fungujúceho od roku 2006 ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov ale i milióny bežných občanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.