Najbohatší oligarcha Ukrajiny podporil proeurópske protesty

0
264

KYJEV 13. decembra (WEBNOVINY) – Údajne najbohatší ukrajinský podnikateľ Rinat Achmetov, ktorého považujú za „oligarchu“ blízkeho prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi, v piatok nepriamo podporil proeurópske demonštrácie v uliciach Kyjeva.

Svoje stanovisko k napätej situácii zverejnil vo vlastnej tlačovej správe, ktorú vydala ukrajinská pobočka ruskej agentúry Interfax.

Obrazom: Ukrajinci vyšli do ulíc, odhadujú až milión demonštrantov

Súd už prepustil všetkých zadržaných demonštrantov

Ukrajinský súd už prepustil všetkých demonštrantov zadržaných počas násilného protestu pred sídlom prezidenta Viktora Janukovyča v Kyjeve. Išlo o jednu z hlavných požiadaviek opozície na ukončenie protestov.

Hovorkyňa odvolacieho súdu v Kyjeve Olha Čaplyová uviedla, že na slobodu poslali deväť ľudí zatknutých na demonštrácii z 1. decembra. Ich stíhanie však pokračuje na slobode. Ukrajinský vicepremiér Serhij Arbuzov vo štvrtok absolvoval rokovania s komisárom Európskej únie pre rozšírenie Štefanom Fülem.

Potvrdil pritom, že Kyjev už „čoskoro“ podpíše s Bruselom asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode. Niektorí predstavitelia demonštrantov aj opozície sa však obávajú, že ide len o „krycí manéver“ a snahu Janukovyča oslabiť protestné hnutie.“V týchto dňoch sa množstvo ľudí zaujíma o môj osobný postoj. Ten je nasledovný: Ukrajina a prezident kráčali po európskej ceste počas posledných tri a pol roka. A za tento čas sa toho podarilo mnoho,“ píše Achmetov.

Vyjadril pritom presvedčenie, že „Ukrajina z tejto cesty nezíde“.

Zároveň odsúdil brutálne potlačenie niektorých protestov zo strany špeciálnych zásahových síl.

„Fakt, že ľudia v týchto dňoch trpeli, je neakceptovateľný,“ vyhlásil. Vyzval pritom všetky strany konfliktu, aby si sadli za rokovací stôl a „našli kompromis“.

Video: Stret protestujúcich Ukrajincov s ťažkoodencami

Ukrajinský vicepremiér Serhij Arbuzov medzitým vo štvrtok absolvoval rokovania s komisárom Európskej únie pre rozšírenie Štefanom Fülem. Potvrdil pritom, že Kyjev už „čoskoro“ podpíše s Bruselom asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode. Niektorí predstavitelia demonštrantov aj opozície sa však obávajú, že ide len o „krycí manéver“ a snahu Janukovyča oslabiť protestné hnutie.

Odporúčame:

Revolučné výzvy ohrozujú národnú bezpečnosť, tvrdí Janukovyč

Ukrajinská polícia začala rozoberať protestné tábory

Tymošenková ukončila hladovku, poslúchla demonštrantov

Ukrajinskí povstalci chcú rokovať s vládou o riešení krízy
Po prvý raz od začiatku masových protestov sa v piatok v Kyjeve stretli predstavitelia ukrajinskej štátnej moci a opozície.

Na rokovaniach za okrúhlym stolom si s prezidentom Viktorom Janukovyčom a premiérom Mykolom Azarovom sadol boxerský šampión Vitalij Kličko, líder nacionalistickej strany Svoboda (Sloboda) Oleh Tjahnybok a líder opozičnej strana Baťkivščina (Vlasť) Arsenij Jacenjuk. Stretnutiu predsedal exprezident Leonid Kravčuk.

Janukovyč prisľúbil, že úrady prepustia všetkých demonštrantov zadržaných počas protestov a zastavia ich trestné stíhanie. Veľkú časť z nich už podľa médií prepustili z väzby. Prezident tiež pripustil, že pri príprave asociačnej dohody s EÚ boli urobené viaceré chyby, pričom zodpovední úradníci budú podľa neho potrestaní.

Vyšetrovanie ukáže vinníkov

Trestom pohrozil aj tým, ktorí nariadili ostré zásahy bezpečnostných síl proti demonštrantom, nikoho však nemenoval. „Vyšetrovanie ukáže, kto je vinný. Zodpovední budú potrestaní a tých zadržaných, prepustia,“ vyhlásil Janukovyč. Zástupcovia ukrajinskej opozície však trvajú na odstúpení celej vlády premiéra Azarova, ktorá je podľa nich zodpovedná za súčasnú politickú a ekonomickú krízu. Opozícia podľa nich zvolala ďalšiu veľkú demonštráciu na túto nedeľu.

Významné dohody s EÚ mal Janukovyč podpísať na summite v litovskom Vilniuse, ktorý sa konal 28. a 29. novembra. Už 21. novembra vláda oznámila, že od podpisu zatiaľ ustupuje, čo okamžite viedlo k demonštráciám. Pozastavenie eurointegračného procesu podľa premiéra Azarova súviselo s nátlakom zo strany Ruska.

Janukovyčom opakovane vyhlásil, že Ukrajina chce dohody s úniou stále podpísať. Ruský prezident Vladimir Putin, naopak, povedal, že Ukrajina je stále vítaná v colnej únii, ktorú zakladá Rusko. EÚ však nemôže podpísať s Kyjevom dohodu o voľnom obchode, pokiaľ bude členom ruskej colnej únie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.