Náhly zvrat, trezor v byte veľvyslanca sa používal denne

0
391

PRAHA 2. januára (WEBNOVINY) – Trezor, ktorý na Nový rok vybuchol v byte palestínskeho veľvyslanca v Prahe, sa používal denne, tvrdí to hovorca palestínskeho veľvyslanectva Nabíl Fahil, ktorý tak poprel slová palestínskeho ministra zahraničných vecí Rijáda Málikího. Informuje o tom portál iDNES.cz.

Palestínsky šéf diplomacie pre agentúru AP povedal, že trezoru sa nikto nedotkol najmenej dvadsať rokov.

Odporúčame:

Palestínsky veľvyslanec neprežil výbuch v jeho pražskom byte

Trezor mal podľa hovorcu slúžiť na bežne používanie, boli v ňom uložené aj peniaze pre zamestnancov. Palestínske veľvyslanectvo má podľa slov Fahila dva trezory, ktoré si minister zahraničných veci musel pomýliť.

Česká polícia sa teraz bude palestínskej strany pýtať, prečo mala vo svojej budove výbušniny, uvádza spravodajský portál iDNES.cz.

Trezor stál roky vo veľvyslanectve

Za smrť palestínskeho veľvyslanca Džamála Muhammada Džamála môže podľa českej polície zabezpečovací systém trezoru, ktorý bol jeho súčasťou. Trezor bol pri výbuchu silne poškodený, polícia preto pokračuje vo vyšetrovaní.

Podľa ministra Málikího sa roky nachádzal na starom palestínskom veľvyslanectve v Prahe a potom bol premiestnený do nových objektov. "Trezor stál nepovšimnutý v starom veľvyslanectve. Nikto sa ho nedotkol dvadsať, dvadsaťpäť rokov," povedal Málikí. Podľa jeho slov sa až terajší veľvyslanec rozhodol, že trezor otvorí.

Veľvyslanec býval v novej budove len dva dni

AP zároveň poznamenala, že nie je jasné, ako mohol minister vedieť, že trezoru sa vyše dvadsať rokov nikto nedotkol, ani to, prečo by sejf mal obsahovať výbušninu. Trezor zrejme používali palestínske organizácie v 80. rokoch. Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) mala v tej dobe s východným blokom veľmi úzke vzťahy, napísal na internete izraelský denník Haaretz.

Veľvyslanec Džamál Muhammad Džamál býval v novej budove len dva dni. V stredu bol so ženou doma sám, pretože bol sviatok. Záchranári po výbuchu ženu odviezli do nemocnice pre šok, popoludní ju však prepustili.

Bezpečnostný expert Andor Šándor pre iDNES.cz povedal, že zabezpečovací systém použitý v trezore je v Česku nelegálny. Džamál bol veľvyslancom v ČR od októbra 2013.

Našli aj zbrane

Česká polícia objavila v budove palestínskej ambasády aj neregistrované zbrane. Informoval o tom riaditeľ pražskej polície Martin Vondrášek.

Typ a množstvo zbraní odmietol spresniť, povedal len, že v Českej republike neboli zaevidované. "Polícia zaistila mnoho stôp a medzi nimi boli aj zbrane," citoval ho server iDNES.cz.

Týždenník Respekt napísal, že išlo najmä o samopaly, ktoré by mohli "vyzbrojiť desaťčlennú bojovú jednotku". Hovorca palestínskeho veľvyslanectva Nabíl Fáhil povedal, že o žiadnych zbraniach nevie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.