Na polikliniky pôjde z eurofondov dvojnásobok

0
819

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Na rekonštrukciu a modernizáciu polikliník a zdravotných stredísk pôjde dvojnásobne viac európskych peňazí. Celková suma nenávratného finančného príspevku (NFP), ktorú si v rámci aktuálnej výzvy ambulantné zariadenia prerozdelia, sa z pôvodných dvoch mil. eur navýšila na 4 milióny eur.

“Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ako Riadiaci orgán pre Operačný program Zdravotníctvo rozhodlo o navýšení alokácie výzvy z dôvodu identifikácie voľných zdrojov v rámci opatrenia 2.1 Operačného programu Zdravotníctvo,” uvádza v odôvodnení MZ. Rezort zároveň predĺžil termín prijímania žiadostí do 7. apríla toho roka. Minimálna i maximálna výška poskytnutého NFP zostala nezmenená. Polikliniky a zdravotné strediská môžu získať od 100-tisíc eur do dvoch miliónov eur.

O NFP sa môžu uchádzať tie zariadenia, v ktorých sa poskytuje ambulantná zdravotná starostlivosť najneskôr od roku 2012 s prednostným zameraním na ochorenia obehovej, dýchacej a tráviacej sústavy, onkologické ochorenia a vonkajšie príčiny ochorení a úmrtí.

Za prevažne európske peniaze môžu polikliniky či zdravotné strediská rekonštruovať svoje budovy, nakúpiť špecializovanú a diagnostickú techniku, zafinancovať pripojenie na vysokorýchlostný internet, či vymeniť zastarané informačné technológie. “Komplexný projekt musí byť zároveň súčasťou schválenej lokálnej stratégie komplexného prístupu k HP MRK (horizontálna priorita Marginalizované rómske komunity, pozn. red.),” uvádza sa vo výzve.

O nenávratný finančný príspevok môžu žiadať vlastníci, správcovia či nájomcovia zdravotníckych zariadení. V prípade, že ich projekt bude finančne podporený, musia ho zrealizovať najneskôr do konca roka 2015. NFP je krytý zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.