Na čele vlády najnovšieho člena eurozóny bude žena

0
244

RIGA 22. januára (WEBNOVINY) – Lotyšský parlament v stredu vyslovil dôveru vláde, na čele ktorej bude stáť doterajšia ministerka poľnohospodárstva Laimdota Straujumová. Tú prezident Andris Berzinš začiatkom januára poveril zostavením nového kabinetu v dôsledku novembrovej nečakanej rezignácie premiéra Valdisa Dombrovskisa.

Stalo sa tak v rámci jeho reakcie na tragédiu v nákupnom centre, kde svoju smrť po zrútení časti strešnej konštrukcie našlo 54 ľudí. Nová vláda bude mať pohodlnú väčšinu 66 hlasov v 100-člennom parlamente. Pri moci by mala vydržať do riadneho októbrového termínu volieb.

Nová predsedníčka najnovšej členskej krajiny eurozóny sa vo svojej vlasti preslávila vybojovaním lepších podmienok pre poľnohospodárov od Bruselu. Šesťdesiatdvaročná ekonómka, ktorá krátko po poverení zostaviť vládu na margo svojho vzhľadu uviedla, že jej prirovnanie k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej lichotí, v stredu povedala, že cieľom jej vlády je rozpočtová disciplína.

Dombrovskis koncom novembra prevzal "politickú zodpovednosť" za zrútenie strechy veľkopredajne v jednej z okrajových častí Rigy. Príčina tragédie, ktorá je označovaná za najväčšiu tragédiu v Lotyšsku od získania nezávislosti v roku 1991, je stále neznáma.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.