Na Antarktíde v ľade už uviazol aj čínsky ľadoborec

0
466

SYDNEY 3. januára (WEBNOVINY) – Čínsky ľadoborec Snežný drak, ktorý sa pokúšal vyslobodiť z ľadu pri pobreží Antarktídy ruskú výskumnú loď Akademik Šokaľský, s najväčšou pravdepodobnosťou sám uviazol. Ako v piatok informoval Austrálsky námorný bezpečnostný úrad (AMSA), posádka lode už signalizovala, že sa jej nedarí pohnúť sa v hrubom ľade.

O vyslobodenie sa vlastnými silami sa pokúsi v sobotu ráno. AMSA už požiadala austrálsky ľadoborec Aurora Australis, ktorý vezie evakuovaných pasažierov z ruského plavidla, aby zostal v oblasti pre prípad, že čínska loď bude potrebovať pomoc. Žiadnej z lodí podľa úradu nehrozí zatiaľ žiadne nebezpečenstvo.

Výskumné plavidlo Akademik Šokaľský uviazol v ľade na Vianoce. Posádku a pasažierov ruskej lode sa opakovane pokúšali vyslobodiť pomocou čínskeho ľadoborca, všetky pokusy však stroskotali.

Vo štvrtok nakoniec všetkých 52 vedcov a turistov pomocou vrtuľníka dopravili na palubu zásobovacieho plavidla Aurora Australis, ktoré ich už viezlo do Tazmánie. Lode sa nachádzajú v oblasti ležiacej približne 100 námorných míľ (185 kilometrov) od francúzskej základne Dumont d’Urville pri antarktickom pobreží.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.