Mýty o pneumatikách. Nedajte sa oklamať

0
1243

Na rôzne „zaručené“ rady od suseda doplatil už nejeden šofér. Občas je naozaj jednoduché podľahnúť mýtom a polopravdám. Hlavne v prípade, že sú pohodlnejšie ako reálne riešenie. Nedajte sa oklamať, verte svojim inštinktom a overujte si informácie.

Ojazdené pneumatiky

Mnohí šoféri sa snažia ušetriť, hľadajú najlacnejšie pneumatiky, ktoré chcú na záver aj dojazdiť. To sa stáva často v prípade zimných pneumatík. Šoféri si ich nechávajú v domnienke, že ich môžu dojazdiť počas leta. Zaujímavé je, že opačne to neskúsi žiadny šofér t.j. nesnaží sa staré letné pneumatiky používať aj v zime. Každý predsa dobre vie, že letné pneumatiky sú vyrábané z materiálov, ktoré počas nízkych teplôt stuhnú a nemôžu dostatočne priľnúť k vozovke. Znamená to len krok k šmyku a havárii. Tak prečo toľko šoférov nevymení staré zimné pneumatiky za letné? Zimné pneumatiky v lete len ťažko ubrzdíte pred blížiacou sa kolíziou. Ich povrch je počas horúcich dní veľmi mäkký, čo spôsobuje problémy dokonca v menej ostrých zákrutách. Druhým mýtom je to, že ojazdené zimné pneumatiky môžete nechať na zadnej náprave. Je to chyba, ktorá zvyšuje riziko aquaplannigu. Ojazdené pneumatiky skrátka na kolesá nepatria.

Staré verzus nové verzus celoročné

Niektorí šoféri vymieňajú pneumatiky príliš často, pretože sa obávajú zníženej bezpečnosti so staršími pneumatikami. Ich obavy nie sú na mieste. Test, ktorému sa podrobili zimné pneumatiky a taktiež ich letné varianty preukázal, že kvalitné pneumatiky nestrácajú jazdné vlastnosti celé štyri roky. Ak sa o pneumatiky dobre staráte, dodržujete predpísaný tlak, ošetrujete ich impregnáciou a po výmene ich správne skladujete, životnosť môže byť i dlhšia. Zvýšenú životnosť zaručujú mnohé prémiové značky, renomovaní výrobcovia i pravidelne prevádzané testy. Ďalším mýtom je spoľahlivosť celoročných pneumatík za každého počasia. Vývoj celoročných pneumatík síce napreduje míľovými krokmi, ale ich kvality sa nikdy nevyrovnajú sezónnym pneumatikám. Samotní výrobcovia odporúčajú celoročné pneumatiky len šoférom, ktorí nežijú v horách alebo nejazdia do vysokohorských oblastí. Na bežnú jazdu po meste alebo v nížinách vám však dobre poslúžia. Otázkou je ich rentabilita. Nemusíte síce kupovať dve sady pneumatík, ale celoročné vám vydržia omnoho kratší čas. Zároveň nepatria k najlacnejším.