Myšlienka parlamentu eurozóny Brusel veľmi nenadchla

0
471

BRUSEL 28. januára (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble podporil myšlienku vytvorenia osobitného parlamentu pre členské štáty eurozóny.

Ten by mal byť čo najširšie otvorený aj pre členov EÚ, ktorí zatiaľ nezaviedli spoločnú menu. Takáto zmena by lepšie odzrkadlila novú realitu v menovej únii, povedal minister v pondelok večer v Bruseli.

Spoločný parlament 18 krajín platiacich eurom by podľa neho prispel k budovaniu zhody pri zavádzaní sprísnených opatrení v oblasti rozpočtovej disciplíny, jeho vytvorenie by si však vyžadovalo úpravy zmluvnej základne EÚ.

To môže byť náročné, keďže zmeny usporiadania štruktúr EÚ si vyžadujú súhlas všetkých členských štátov, pripustil Schäuble. "Európsku integráciu musíme zvyšovať rozumným spôsobom a ukotviť ju pomocou zmien v zmluvách o EÚ,“ povedal Schäuble. "Viem si predstaviť parlament v rámci eurozóny,“ doplnil.

Minister pripomenul, že Francúzsko a Nemecko už vlani v máji navrhli posilniť vplyv Európskeho parlamentu pri rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa týkajú eurozóny. Tento ciel by sa dal dalo veľmi ľahko dosiahnuť vytvorením osobitného parlamentu pre eurozónu, konštatoval Schäuble.

Schäubleho vyjadrenia prijal EP chladne. Napríklad aj švédsky minister financií Anders Borg je skeptický a uviedol, že takýto krok nízku dôveru v Brusel veľmi nezmení. Švédsko je jednou z krajín, ktorá do eurozóny nepatrí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.