Muž zneužíval eurofondy, krajinu takmer obral o 33-tisíc eur

0
494

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NaKA) obvinil z trestného činu subvenčného podvodu (sčasti dokonaného a sčasti v štádiu pokusu) a z poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev 41-ročného Milana H. zo Želiezoviec.

Vyšetrovateľ NaKA začal trestné stíhanie v decembri 2013 a dňa 10. februára vzniesol obvinenie. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová.

Fiktívne náklady

Milan je konateľom firmy, ktorá sa zaoberá spracovávaním počítačových údajov, kúpou a následným predajom rôzneho tovaru. Podľa policajných zistení žiadal o preplatenie miezd pracovníkov chránenej dielne a prevádzkových nákladov, išlo však o fiktívne náklady.

Ak by mu bola vyplatená celá suma, spôsobil by štátnemu rozpočtu škodu zhruba 33-tisíc eur. Vďaka rýchlemu konaniu polície dostal len niečo vyše tretiny z tejto sumy, z rozpočtu Slovenskej republiky to bolo 7200 eur a z eurofondov 6500 eur. Hrozí mu trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, stíhaný je na slobode.

Nadmerné odpočty DPH

V ďalšom prípade, kde opäť figuruje ako poškodená strana Slovenská republika, je konanie polície ukončené. Vyšetrovateľ NaKA podal návrh na žalobu v prípade neodvedenia dane a poistného, predložil ho dozorujúcemu prokurátorovi. Prípad začala polícia vyšetrovať v apríli 2012, keď vyšetrovateľ vtedajšieho Úradu boja proti korupcii obvinil deväť osôb z východného Slovenska.

Osoby si podľa polície uplatňovali nadmerné odpočty DPH na základe fiktívnych plnení. Vyšetrovateľ tvrdí, že si páchatelia plánovali uplatniť viac ako päť miliónov eur, vďaka spolupráci polície s pracovníkmi daňových úradov sa podarilo zachrániť viac ako dva milióny eur. Za tento čin hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov väzenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.