Agentúra Fitch potvrdila rating Írsku a Rakúsku

0
480

LONDÝN 21. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch vo štvrtok potvrdila Írsku rating dlhodobých záväzkov v domácej a cudzej mene na stupni BBB+ so stabilným výhľadom. Rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene ponechala na stupni F2 a stropný rating krajiny na úrovni AA+.

Hotovostná rezerva Írska

Írsko v decembri po troch rokoch úspešne dokončilo reformný program, ku ktorému sa zaviazalo v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe. Rozpočtové ciele, ktoré Írsku stanovila trojka veriteľských inštitúcií – EÚ, Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond, krajina plnila od začiatku programu v každom jednotlivom kvartáli. Vďaka rozpočtovej konsolidácii a návratu na dlhopisové trhy si vláda v Dubline vytvorila hotovostnú rezervu, ktorá ku koncu januára 2014 predstavovala 13 % hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla ratingová agentúra.

Rozpočtový deficit Írska v roku 2014 podľa agentúry Fitch dosiahne 4,8 % HDP. Jeho zníženie na 3 % HDP v zmysle maastrichtských kritérií EÚ si v roku 2015 vyžiada dodatočné rozpočtové opatrenia v objeme 2 mld. eur, upozorňuje Fitch. Verejný dlh Írska v roku 2013 podľa odhadov dosiahol 124 % HDP. Kombinácia vysokého dlhu a mierneho rastu ekonomiky očakávaného v strednodobom horizonte znamená, že krajina bude musieť dlhší čas vytvárať vysoké primárne rozpočtové prebytky, uzatvára ratingová agentúra.

Rakúsko má najvyšší rating

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok potvrdila Rakúsku dlhodobý úverový rating (IDR) na najvyššom stupni AAA so stabilným výhľadom. Rating krátkodobých záväzkov v cudzej mene ponechala na stupni F1+ a stropný rating krajiny na úrovni AAA. Agentúra v zdôvodnení svojho rozhodnutia poukázala na plánovanú reštrukturalizáciu zoštátnenej banky Hypo Alpe Adria (HAA), čo pravdepodobne Rakúsku zvýši verejný dlh viac, než sa čakalo. Skutočnosť, že vláda zatiaľ neoznámila preferované riešenie problémov banky, v krátkodobom horizonte zvyšuje neistotu, upozorňuje agentúra.

Prognóza vývoja verejného dlhu Rakúska z dielne ratingovej agentúry sa opiera o konzervatívny scenár, že rakúsky štát prevezme všetky aktíva HAA. To by v roku 2014 zvýšilo verejný dlh o 18 mld. eur alebo o 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vďaka tomu však o približne rovnakú sumu klesne aj hodnota záväzkov, ktoré môžu štátu vzniknúť pri riešení budúcich problémov v bankovom sektore. Rakúsky verejný dlh bude v rokoch 2014 a 2015 kulminovať okolo hodnoty 80 %, kým vlani predstavoval zhruba 74 % HDP.

Rakúsky bankový sektor bude podľa agentúry Fitch na domácom aj zahraničných trhoch ďalej operovať v stabilnom, hoci náročnom prostredí. Dôvodom je výrazná angažovanosť finančného sektora v strednej a východnej Európe, ako aj v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Podľa agentúry Fitch nemožno vylúčiť, že niektoré stredne veľké rakúske banky budú potrebovať dodatočné kapitálové injekcie, avšak iba v malom objeme.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.