Janukovyč ohlásil predčasné voľby a zmeny v ústave

0
467

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok potvrdil, že sa v krajine uskutočnia predčasné prezidentské voľby a ústava bude platiť v podobe spred roka 2004, keď mala hlava štátu menšie právomoci, ako je to dnes.

Podľa zverejneného vyhlásenia tiež začne proces vytvárania takzvanej vlády národnej jednoty. Prezident sa tak vyjadril po rokovaniach s opozíciou za účasti ministrov zahraničných vecí viacerých krajín EÚ, ktoré podľa prezidentskej kancelárie počas noci priniesli predbežnú dohodu.

Obrazom. Po kľudnej noci sa v Kyjeve opäť strieľalo

Jej podpísanie sa očakávalo v piatok na poludnie, zatiaľ však nie je známe, či sa tak naozaj stalo. Podľa vyjadrenia nemenovaného diplomata EÚ pre agentúru Reuters totiž opozícia stále nebola s podobou dokumentu spokojná a požadovala určité zmeny.

Ukrajinské televízne stanice medzitým odvysielali zábery z ohniska protivládnych nepokojov v centre Kyjeva, na ktorých davy ľudí skandujú slogan Žiadnu dohodu, len odstúpenie.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Televízna stanica 1+1 predtým v správe prevzatej zahraničnými médiami uviedla, že výsledkom rokovaní by malo byť vypísanie predčasných prezidentských volieb na december (voľby sa mali uskutočniť v marci), vytvorenie prechodnej vlády v priebehu 10 dní a vrátenie ústavy do podoby spred roka 2004 do 48 hodín.

Decembrový termín volieb tlačovej agentúre Interfax potvrdil šéf parlamentného klubu vládnej Strany regiónov Olexandr Jefremov.

V centre Kyjeva sa opäť strieľalo

Ukrajinské ministerstvo vnútra v piatok obvinilo účastníkov protivládnych nepokojov z porušenia “prímeria” s bezpečnostnými silami v centre Kyjeva, kde sa po niekoľkohodinovej prestávke v ranných hodinách opäť ozývala streľba.

Podľa vyjadrenia rezortného hovorcu, ktoré citovala tlačová agentúra Interfax, boli terčom ostreľovačov jednotky ministerstva rozmiestnené na ulici vedúcej k budove parlamentu, nie je však jasné, či si prestrelka vyžiadala nejaké zranenia či obete na životoch. Ozbrojenci sa údajne snažili vtrhnúť do budovy.

Odporúčame:

Európa sa dohodla s Janukovyčom na riešení ukrajinskej krízy

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Od utorka zahynulo počas demonštrácií najmenej 128 ľudí a niekoľko stoviek je zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

Ministri ostatných krajín EÚ sa vo štvrtok v Bruseli dohodli na zavedení sankcií voči ukrajinským predstaviteľom, ktorým pripisujú zodpovednosť za krvavé násilie.

Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť.

Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní. Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj “ďalšie zločiny proti ľudskosti”. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.

Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.

Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.