Mursího opäť predviedli pred súd za podnecovanie k zabíjaniu

0
225

KÁHIRA 8. januára (WEBNOVINY) – Zosadeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího v stredu predviedli druhýkrát pred súd, kde sa zodpovedá z údajného podnecovania k zabíjaniu opozičných aktivistov počas ročného vládnutia, ktoré v júli ukončilo armádne velenie.

Prvé pojednávanie s proislamským štátnikom sa konalo 4. novembra, keď v sieni vyhlásil, že sa naďalej považuje za hlavu štátu a tribunál neuznáva, čo bolo zároveň jeho prvým verejným vystúpením od zbavenia moci. Mursího a 14 spoluobžalovaných členov hnutia Moslimské bratstvo súdia za prísnych bezpečnostných opatrení v priestoroch káhirskej policajnej akadémie. Podľa vyjadrení predstaviteľov polície mali samotného exprezidenta na pojednávanie dopraviť vrtuľníkom.

Odporúčame:

Exprezidenta Mursího budú stíhať aj za útek z väzenia

Exprezidenta Egypta budú stíhať za špionáž a terorizmus

Strety medzi prívržencami a odporcami Mursího, ktoré sa odohrali začiatkom decembra pri prezidentskom paláci v Káhire, neprežilo najmenej sedem ľudí. Moslimské bratstvo však tvrdí, že väčšinu obetí tvoria práve islamisti. Prokuratúra napriek tomu vzniesla obvinenia voči Mursímu ako aj viacerým jeho spolupracovníkom a vysokým predstaviteľom hnutia.

Prvého demokraticky zvoleného prezidenta Egypta by mali postaviť pred súd aj za špionáž v prospech Hamásu ako teroristickej organizácie. Začiatok ďalšieho procesu, ktorý sa týka hromadného úteku radikálov z väzenia počas revolúcie v roku 2011, je naplánovaný na 28. januára. Šesťdesiatdvaročnému Mursímu v prípade usvedčenia hrozí doživotie alebo dokonca trest smrti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.