Cestujúci pozor, na letiskách sú nové pravidlá pre tekutiny

0
506

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vstupuje od piatka 31. januára na základe nariadenia Európskej komisie do prvej fázy plánu rušenia obmedzení v preprave tekutín, aerosólov a gélov.

"Súčasťou prvej fázy je od konca januára nový spôsob detekčnej kontroly tekutín zakúpených v duty free obchodoch a dojčenskej stravy prostredníctvom nového detekčného zariadenia, ktoré si v týchto dňoch zabezpečilo aj bratislavské letisko," informovala vo štvrtok hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Trojfázový plán Európskej komisie má v závere viesť k úplnému zrušeniu obmedzení v preprave tekutín na palubách lietadiel v roku 2016. Európske letiská teda budú detekčnými zariadeniami kontrolovať tekutiny, aerosóly a gély, ktoré si pasažieri zakúpia v duty free zóne alebo na palube lietadla pri prestupe na iný let na inom letisku.

Odporúčame:

Obmedzenia prepravy tekutín v lietadlách sa postupne zrušia

Letiská v Moskve zakázali všetky tekutiny na palube

Kapustnica či med do príručnej batožiny nepatria

"Tekutiny zakúpené v duty free zóne alebo na palube lietadla musia byť umiestnené v zapečatenom priehľadnom vrecku s červeným okrajom (tzv. STEB), do ktorého boli umiestnené v čase predaja spolu s pokladničným dokladom o kúpe a viditeľným označením letiska alebo leteckej spoločnosti, kde boli zakúpené. Táto zmena sa týka len cestujúcich, ktorí majú nadväzujúci prestupný let na inom letisku," uviedla Ševčíková.

Zmena nastane aj v spôsobe detekčnej kontroly tekutej dojčenskej stravy a tekutých liekov, ktoré si aj v súčasnosti možno vziať na palubu v objeme väčšom ako 100 mililitrov (ml). Aj dojčenská strava a tekuté medicínske lieky budú po novom kontrolované detekčnými technológiami.

"Doteraz museli mamičky dojčenskú stravu na detekčnej kontrole ochutnať alebo vyskúšať na pokožke," priblížila zmenu Ševčíková. Aj naďalej však platí, že v príručnej batožine možno prepravovať tekutiny, pasty a gély, vrátane medu, bryndze, šampónov, sprchových gélov, len v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 ml umiestnené v priehľadnom, na bode kontroly uzavretom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku s kapacitou do 1 litra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.