Minister Kerry zmenil plány, USA idú rokovať o Iráne

0
403

ŽENEVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry v piatok zmenil svoje plány a po skončení svojho blízkovýchodného turné si to nenamieri domov, ale do švajčiarskej Ženevy.

Tam už druhý deň prebiehajú rokovania o jadrovom programe Iránu. Kerryho očakávaná návšteva na pozvanie šéfky zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonovej má byť znamením, že rokovania by sa mohli skončiť prelomovou dohodou.

Predstavitelia Iránu a šiestich svetových mocností (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) vo štvrtok otvorili ďalšie kolo rokovaní o spornom jadrovom programe islamskej republiky. Dvojdňové stretnutie v Ženeve by malo nadviazať na výsledky spred necelého mesiaca, keď Teherán predložil partnerom nové návrhy, ako dlhoročný spor vyriešiť.

Podľa nemenovaného zdroja z prostredia americkej administratívy by mal prísť s ponukou tentoraz Washington, ktorý je údajne pripravený poľaviť zo svojich sankcií výmenou za nešpecifikovaný "prvý krok" smerom k zastaveniu napredovania programu. Prípadné ústupky zo strany USA by však mali byť spočiatku len "obmedzené, cielené a zvrátiteľné".

Irán doteraz odmietal požiadavky Západu, aby zastavil obohacovanie uránu a uzavrel jadrové zariadenia, ktoré by mohli slúžiť na vojenské účely. Tvrdí, že jeho program je výlučne mierového charakteru a má preto naň právo. Nový prezident Hasan Rúhání však po nedávnom nástupe do čela vlády vyjadril nádej, že dlhoročný spor bude možné vyriešiť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.