Milosť od Putina bola formalita, tvrdí magnát Chodorkovský

0
320

BERLÍN 22. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovský sa po piatkovom nečakanom prepustení z väzenia v nedeľu v nemeckej metropole Berlín po prvý raz postavil pred novinárov.

Na tlačovej konferencii v múzeu venovanému pádu Berlínskeho múru opakovane zdôraznil, že nie je zďaleka posledným politickým väzňom v Rusku, kde ich je podľa neho stále veľa. Svojho času najbohatší Rus taktiež zopakoval svoje poďakovanie nemeckým predstaviteľom vrátane kancelárky Angely Merkelovej.

Odporúčame:

Ropný magnát Chodorkovský dostal od Putina milosť

Návrat do Ruska nevylúčil

Chodorkovský taktiež reagoval na otázku, či sa plánuje vrátiť do Ruska. Podľa jeho slov mu v tom nikto nezabránil, no dodal, že momentálne necíti istotu možnosti opätovného odchodu z vlasti. Potvrdil však, že sa nechystá zapojiť do politiky ani žiadať o majetok zo zrušenej spoločnosti Jukos.

Odmietol zároveň pocit nenávisti smerom k prezidentovi Vladimirovi Putinovi, pričom vyslovil názor, že nie je zástancom bojkotu blížiacich sa olympijských hier v ruskom letovisku Soči. Podľa neho by sa šport nemal "kaziť", no hry by sa ani nemali stať Putinovým "sviatkom".

"V novembri mi povedali, že Putin nežiada o priznanie mojej viny a že stačí napísať žiadosť… Žiadosť o milosť pre mňa znamenala formalitu.. O druhej ráno mi povedali, že som bol prepustený. Následne som sa dozvedel, že moja cesta vedie do Berlína… Viaceré okolnosti môjho prepustenia sú pre mňa stále neznáme," povedal novinárom Chodorkovský, ktorý čelil aj otázke, či je ľavičiar.

Rozhodovala o ňom jedna osoba

"Zastávam názor, že súkromné podnikanie je vždy lepšie ako štátne. No aj veľké podniky by mali byť sociálne," uviedol bývalý oligarcha. Ten ešte krátko predtým pre ruské médiá povedal, že vláda v Moskve ho chcela z krajiny poslať preč.

"Za posledných desať rokov som sa dokonale naučil chápať, kto má právomoci a kto prijíma rozhodnutia. Rozhodovala o mne jedna osoba. Celých tých desať rokov. Jedna osoba," citujú ho médiá v Rusku.

Chodorkovského prepustili v piatok na základe Putinovho dekrétu vydaného pre humanitárne dôvody. Bývalý šéf ropného gigantu Jukos strávil vo väzení desať rokov za daňové úniky a spreneveru a z väzenia ho mali prepustiť v auguste 2014. Podľa kritikov bolo jeho odsúdenie Putinovou pomstou za podporu opozície. Putinovo aktuálne konanie preto vzbudzuje rôzne špekulácie o motívoch jeho milosti.

Video: Chodorkovský sa poďakoval za slobodu v berlínskom múzeu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.