Meteorológovia predpovedajú v Amerike mierne oteplenie

0
226

CHICAGO 8. januára (WEBNOVINY) – Americkí meteorológovia v stredu oznámili, že nezvyčajným chladom sužovanú krajinu čaká v najbližších dňoch mierne oteplenie.

Podľa národného meteorologického centra sa arktický front a s ním spojené kruté mínusové teploty, ktoré zasiahli veľkú časť územia USA, budú postupne zmierňovať. Teploty však podľa odborníkov budú stále 15 až 20 stupňov pod priemerom v danom ročnom období.

Obrazom: V Amerike zaútočila zima

Mrazivé počasie, ktorá sa v utorok rozšírilo zo stredozápadu aj do východných a južných častí krajiny, spôsobilo zrušenie tisícov letov. Chlad donútil chicagskú zoologickú záhradu ukryť ľadového medveďa, v Kentucky sa väzeň na úteku vrátil po noci strávenej v opustenom dome so žiadosťou o vpustenie do väznice.

Mrzlo dokonca aj na Havaji i na Floride. V Minnesote zase namerali mínus 37 stupňov, v Montane mínus 52 a pod mínus 40 klesla teplota aj v Indiane, Nebraske, Ohiu, či Južnej Dakote.

Odporúčame:

Rekordné mrazy v USA prekonali Antarktídu, zomrelo 21 ľudí

Mrazy v USA sú najhoršie za posledných 20 rokov

Arktická zima sužuje USA, teploty klesnú k -50 stupňom

Vlna mrazivého počasia v Spojených štátoch si od nedele vyžiadala najmenej 21 prípadov úmrtí. Teploty pod nulou sa počas dňa vyskytli na území všetkých 50 štátov USA, čo však meteorológovia v danom období nepovažujú za nezvyčajný fenomén.

Ochladenie spôsobil takzvaný polárny vír, ktorému na severovýchode USA v prvých dňoch roka predchádzala snehová víchrica. Mnohé školy a detské opatrovateľské strediská vo východnej polovici USA boli v utorok pre počasie uzavreté a úrady zriadili núdzové prístrešky pre ľudí, ktorí sa nemajú kde zahriať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.