Merkelová tvrdí, že sa s USA vo veci odpočúvania rozchádzajú

0
206

BERLIN 29. januára (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu predstúpila pred parlament s prejavom o zahraničnej politike, ktorý bol jej prvým od decembrového tretieho vymenovania za predsedníčku nemeckej vlády.

Venovala sa najmä vzťahom s USA, ktoré výrazne narušilo zverejnenie informácií o odpočúvaní jej mobilného telefónu americkými tajnými službami.

Podľa kancelárky sú vzájomné predstavy o ďalšom postupe v tejto veci "veľmi vzdialené". Uznala však, že nikto nepochybuje o efektivite činnosti zahraničných tajných služieb pri ochrane Nemcov pred terorizmom a zločinom.

"No je v poriadku, aby naši najbližší spojenci, ako sú USA alebo Británia, mali prístup k všetkým možným údajom s tvrdením, že to pomáha našej vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti našich partnerov? Je v poriadku, že to nie je iba o ochrane pred teroristickými hrozbami ale aj o získavaní výhod v rokovaniach s partnermi, napríklad v rámci rokovaní na summitoch G20 alebo v OSN? Našou odpoveďou môže byť iba to, že nie je," povedala Merkelová, ktorá v piatok v Berlíne privíta ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.