Mariu Aljochinovú z Pussy Riot prepustili na slobodu

0
345

MOSKVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Ruské orgány v pondelok prepustili na slobodu jednu z členiek punkovej skupiny Pussy Riot odsúdených v auguste 2012 na dva roky vo väzení za výtržníctvo v podobe politického protestu v kostole.

Dvadsaťpäťročná Maria Aljochinová podľa vyjadrenia jej advokáta Pjotra Zajkina pre agentúru RIA Novosti opustila väznicu na základe minulotýždňovej amnestie po tom, ako boli "vyhotovené a podpísané všetky doklady". Okrem Aljochinovej by sa mala dostať predčasne na slobodu aj o rok mladšia spoluaktivistka Nadežda Tolokonnikovová. Prepustenie oboch žien sa pôvodne očakávalo začiatkom marca 2014.

Amnestia pri príležitosti 20. výročia vzniku ruskej ústavy sa vzťahuje na desaťtisíce Rusov stíhaných za nenásilné trestné činy. Prípady Aljochinovej a Tolokonnikovovej navyše v decembri nariadil ruský najvyšší súd opätovne preskúmať.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali "modlitbu" proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.